Насрочените от президента Румен Радев за 26 март предсрочни парламентарни избори съвпадат с преминаването към лятно часово време. Тогава ще преместим стрелките с час напред, което означава, че всички, свързани с организацията на вота, трябва да станат час по-рано. Както и избирателите, които имат и други планове за деня, а държат преди това да гласуват.
Още: Плевнелиев: Не съм съгласен с плановете на Тръмп, няма да отида на церемонията му
Съвпадението може да затрудни най-вече секционните комисии. На всеки вот има случаи на закъснения или неявяване на техни членове, сега рискът е дори по-голям.
Съвпадението на вота със смяната на времето не се случва за първи път. На местните избори през 2015 г. се премина към зимно часово време. Тогава обаче стрелките се върнаха с час назад и реално хората имаха бонус от време да отидат до урните, пише 24 часа.
“Ще предупредим навреме членовете на секциите. Не мисля, че смяната на времето ще затрудни провеждането на изборите. На последните местни избори нямахме никакви проблеми, и сега ще вземем всички мерки. Вероятно при обучението на РИК ще дадем указания да предупредят членовете на секциите”, каза пред говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
Още: Приключи повторното преброяване на бюлетините от вота: Какво следва?
Още: Венко Сабрутев: ДБ всъщност води преговорите за кабинет, ПП не участва в тях
Извънредният вот на 26 март обаче създава друг сериозен проблем пред комисията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Татяна Буруджиева: Не вярвам, че вече има създадено правителство
Според чл. 206 в Изборния кодекс “в избирателната секция избирателят може по свой избор да гласува с хартиена бюлетина или с бюлетина за машинно гласуване”. Според някои експерти текстът не е императивен, но според други това значи задължително във всяка секция да има машина. Секциите са около 12 500, а ще е нужен и резерв от машини. Не е ясно и как ще се организира пращането на машини за вота в чужбина. Освен това доставката на над 12 500 апарата за по-малко от 2 месеца е трудно осъществимо, а у нас нямало фирма, която да ги произвежда. Не се знае и с колко ще се оскъпи вотът, но със сигурност ще е с няколко десетки милиона лева. Наемът на 500 машини за президентските избори през 2016 г. струваше над 770 000 лв.
Няма време да променим изискването за машини във всички секции, днес е последният работен ден на този парламент, категоричен бе шефът на правната комисия на НС Данаил Кирилов. И напомни, че е предупреждавал за проблема, а текстът влязъл по предложение на реформаторите.
На ход са ЦИК и служебното правителство, обясниха от парламента. Очаква се в следващите дни ЦИК да излезе с решение по казуса.
Още: Цветлин Йовчев: Дори премиер да нареди арест, полицаите трябва да откажат
Още: Кирил Петков за видеото със сенсея: Интрига на медиите на Пеевски (ВИДЕО)