Бившият депутат Юлияна Дончева, политологът Цветанка Андреева и медийният експерт доц. Георги Лозанов коментираха актуалните неясноти около политическото бъдеще на страната, слуховете за почти готово правителство и обвинението на Кирил Петков, което му бе повдигнато на 10 януари заради ареста Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова през 2022 г.
Още: Цветлин Йовчев: Дори премиер да нареди арест, полицаите трябва да откажат
Неизбежно правосъдие или политически натиск
Според Юлияна Дончева казусът с Кирил Петков от петък, е "скандал, който вече сме виждали": "Повдигат се обвинения срещу партийни лидери. Остава неприятно впечатление, че това са политически прийоми, които показват на обществото, че правосъдието в България няма аргументи, с които да ни убеди, че се случва нещо", заяви Дончева.
"Очевидно е, че има един политически натиск върху правосъдието, който се разраства", смята доц. Георги Лозанов. Той коментира и скандала, който избухна, след думи, казани съвсем тихо, от Явор Дянков - треньор по карате на Кирил Петков, пред прокуратурата. "От този скандал трябва да излезе, че има сериозни основания Кирил Петков да бъде подозиран във връзки и възможности за влияние върху правосъдието. Това е начинът обществото отново да бъде вкарано в хейтърска нагласа срещу ПП-ДБ. Като че ли има опит тази демократична десница да бъде изтрита от картата на българската политика", заяви доц. Георги Лозанов.
Припомняме, че след като Кирил Петков получи обвинението от прокуратурата и излезе при събралите се в негова подкрепа хора, при него дойде първият му треньор по карате Явор Дянков и му каза нещо на ухото. Поради факта, че Петков беше с микрофон, думите на Дянков се чуха и записаха, а от "Продължаваме промяната" свалиха видеото от живото излъчване, което бе публикувано в тяхната Facebook страница.
"Виждаме и по света какво се случва. Виждаме Саркози след колко години има присъда. Виждаме Тръмп, че все още е подсъдим. Така че не може да се говори, че е закъсняло правосъдието. В крайна сметка става въпрос за един голям скандал, за един арест, който беше неправомерен. Петков отдавна получи обществената санкция. Да не забравяме, че в основата на това обвинение седи един опит за усвояване на властта по неправомерен начин чрез арест на опозиционен лидер", заяви Цветанка Андреева.
Цветанка Андреева, снимка: Actualno.com
Ще има ли България редовно правителство?
За това дали ще има правителство сигналите са разнопосочни, смята Юлияна Дончева. "Трябва да се направят компромиси. Капризи и на инат в тази ситуация не са разбираеми за хората", каза тя.
"Има две хипотези. Едната е, че имат желание и водят сложни преговори. Другата е, че Делян Пеевски не се е отказал да има ключова роля в управлението и в този смисъл предварително е ясно, че той няма да допусне чрез своите влияния да има такова правителство", каза доц. Лозанов.
"Според мен е налице един импулс за успокоение в политиката. Ядрото, около което се водят преговорите – ГЕРБ и Борисов, имаше амбицията да успокои държавата. Това са плюсовете. Оттук следват много минуси. Имаме една много нестабилна среда и в геополитически смисъл, но най-вече във вътрешно-политически аспект. ГЕРБ имат много нестабилни партньори, с които трябва да преговарят. Балансът е нарушен", заяви Андреева в ефира на NOVA.
Правителство на малцинството
Снимка: Actualno.com
По-късно в ефира на bTV гостуваха политологът Светослав Малинов и ПР експертът Нидал Алгафари, които също коментираха дали ще видим редовно правителство и дали пък то няма да бъде на малцинството? "Имаме фрагментация и поляризация в парламента, не липсва и напрежение. А резултатът от изборите не е ясен от гледна точка на това българските граждани кой искат да управлява." каза политологът проф. Светослав Малинов. Според него в този етап се очертава вариант правителство на малцинството, подкрепяно от ГЕРБ, БСП и ИТН.
"За да стане правителство на малцинството редовен кабинет - поне за миг трябва да бъде правителство с мнозинство макар и само при гласуването. Това, което в момента стои пред всички, е първо "Демократична България" и съответно ПП могат ли да се присъединят на този етап. Те са казали своите условия през ДБ. А именно - оттеглянето на кандидатурата на Желязков и търсене на друг премиер дори и да не е равно отдалечен. ГЕРБ знае какво трябва да направи, за да привлече ДБ", смята Малинов.
ПР експертът Нидал Алгафари коментира, че всички са заявили, че искат правителство и вероятно то ще се състои. "Общо взето всички са съгласни с това, че трябва да има редовно правителство. Всички твърдят, че ако нямаме, може да се стигне до разпадане на държавата, което не е точно така. Видяхме, че и със служебен кабинет върви държавата", смята той.