Носителката на Нобелова награда за мир Малала Юсафзаи призова мюсюлманските лидери да не „легитимират“ правителството на афганистанските талибани и да „покажат истинско лидерство“, като се противопоставят на ограниченията им върху образованието на жените и момичетата, предаде АФП. „Не ги легитимирайте“, каза тя на среща на високо равнище за образованието на момичетата в мюсюлманските страни, която се провежда в пакистанската столица Исламабад.
Още: Талибаните аут от руския списък с терористи: Думата прокара нужния закон
Конференцията
„Като мюсюлмански лидери сега е моментът да издигнете глас, да използвате силата си. Можете да покажете истинско лидерство. Можете да покажете истинския ислям“, каза 27-годишната Юсафзай. В двудневната конференция участват министри и служители в областта на образованието от десетки държави с преобладаващо мюсюлманско население, подкрепени от Световната мюсюлманска лига. Откакто се върна на власт през 2021 г., талибанското правителство наложи строга версия на ислямското право, която ООН определи като „апартейд по отношение на половете“.
Ограничения
Ограниченията им не позволяват на жените и момичетата да учат в средни училища и университети, както и на много държавни длъжности, и ги изолират от много аспекти на обществения живот. Делегати от афганистанското правителство на талибаните не присъстваха на събитието, въпреки че бяха поканени, съобщи пакистанският министър на образованието Калид Макбул Сидики. „Просто казано, талибаните не възприемат жените като човешки същества. Те прикриват престъпленията си с културни и религиозни оправдания“, заяви Юсафзай на конференцията. Юсафзай е простреляна в лицето от пакистанските талибани, когато е 15-годишна ученичка през 2012 г., по време на кампанията ѝ за правата на жените в образованието. Нейната активност ѝ донесе Нобелова награда за мир през 2014 г. и оттогава тя се превърна в световен защитник на правата на жените и момичетата за образование, предаде БГНЕС.
Елиминиране на жените
Още: Путин официално обяви, че талибаните не са терористи
„Талибаните са категорични в своята мисия: те искат да елиминират жените и момичетата от всеки аспект на обществения живот и да ги заличат от обществото“, каза още тя. Въпреки че голяма част от международната общност е възмутена от ограниченията на талибанското правителство, държавите са разделени по въпроса как да се ангажират с управляващите в Кабул по този въпрос. Някои държави твърдят, че те трябва да бъдат замразени от дипломатическата общност, докато не отстъпят, докато други предпочитат ангажираност, за да ги склонят към обрат. Нито една държава не е признала официално талибанските власти, но няколко регионални правителства са се ангажирали с теми, свързани с търговията и сигурността.
Самоубийствен атентат: Падна главата на един от най-издирваните от САЩ терористи