Доброволческата бригада "Азов", която днес е част от Националната гвардия на Въоръжените сили на Украйна, е известна като едно от най-боеспособните украински подразделения с дълга история, което и до днес се ползва с най-голяма популярност сред украинците. Националистическият характер на бригадата я превърна още преди години в мишена на руската пропаганда. Но и понастоящем след три години пълномащабна война, когато се наблюдава спад в желанието на цивилните да влязат в редиците на армията, именно тя е една от военните части, към които все още се стичат желаещи, тъй като се счита за по-добре управлявана от другите бригади. Сега от "Азов" обявиха, че сформират международен батальон, за да увеличат числеността си.
Командир на частта с позивна Карл коментира пред The Guardian, че "Азов" възнамерява да привлече бойци с военен опит от цял свят. Той подчертава, че Украйна се бори не само за своята свобода, но и за сигурността на цяла Европа. Ако Украйна падне, Москва ще заплаши Полша, балтийските държави и други страни, някои от които са по-малки от Украйна, казва той.
Строг подбор и обучение
Още: Тежко на враговете: "Азов" благодари на САЩ, че отново ще им доставя оръжия (ВИДЕО)
Чужденците, желаещи да се присъединят към "Азов", ще трябва да преминат през строг процес на подбор, включително интервюта в Киев, които включват психологическа оценка и тест с детектор на лъжата, "за да се гарантира, че не работят под прикритие за руските специални служби". Базовата подготовка продължава два-три месеца в групи от по около 80 души, като е задължителна дори за тези от одобрените кандидати, които имат боен опит. В обучението е широко застъпено използването на дронове и артилерия.
Много европейски войници воюват все още по стандартите от Втората световна война
Карл посочва, че обучението на много войници в Европа не се е променило много след Втората световна война. Именно това налага кандидатите да усвоят в началото съвременните методи на воюване, до които е достигнала украинската армия след три години сражения в реални условия. След обучението доброволците ще бъдат разпределени в пехотни щурмови части. В момента "Азов" действа в района на Торецк в Източна Украйна, където се водят ожесточени боеве.
Международния легион
От началото на пълномащабната война 15 британци са били убити като доброволци, включително двама, чиято смърт беше обявена този месец: 26-годишният медик Джордан Маклаклан от Шотландия и 34-годишният бивш войник от британската армия Джейк Уодингтън, член на Международния легион.
По принцип участието във военните действия в Украйна като част от нейните въоръжени сили не се счита за незаконно от британските власти, освен ако лицето не е член на Въоръжените сили на Обединеното кралство, въпреки че като цяло не се насърчава.
Десет години боеве с руските сили
"Азов" започва историята си през 2014 г. като доброволческа милиция, бореща се с подкрепяните от Русия сепаратисти. Някои от нейните лидери са изповядвали ултранационалистически и крайнодесни възгледи. Русия включи бригадата в списъка си на терористичните групировки през 2022 г., а САЩ в продължение на няколко години отказваха да доставят оръжие на полка именно заради подобни съмнения.
Въпреки това, за десетилетие на непрекъснати боеве, "Азов" се промени. САЩ вдигнаха забраната за доставка на оръжия, след като заключиха, че бригадата не е извършила нарушения на човешките права. Това накара Москва да обвини Вашингтон, че "флиртува с неонацистите". От "Азов" отхвърлиха руските обвинения като пропаганда. Още: САЩ най-после вдигнаха забраната за доставки на оръжия за полка "Азов"