Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украйна рискува да загуби войната, но има и по-лош вариант

11 януари 2025, 18:00 часа • 2747 прочитания

Ако окончателно мирно споразумение разчлени Украйна и възнагради Путин, това само ще подкопае авторитета на САЩ, пише The Washington Post в своя статия. В края на третата година на кръвопролития, войната в Украйна наближава повратна точка. Украйна губи територия, войници и време. Следващите няколко седмици ще определят дали Украйна ще оцелее като суверенна държава в своите предишни (или поне сравними) граници с пълни гаранции за сигурност или руското териториално разширение ще бъде възнаградено и руският диктатор Владимир Путин, издирван от Трибунала в Хага за систематично отвличане на украински деца, ще бъде насърчен още повече.

Форматът за разрешаване на войната ще има последствия далеч отвъд границите на Украйна. Това опровергава мнението, включително сред американските изолационисти, че проблемът е чисто европейски. На карта е доверието в САЩ и НАТО, които незабавно се притекоха на помощ на Украйна след началото на войната и обещаха да продължат да я подкрепят "колкото е необходимо" за отблъскване на руската агресия. Още: Тръмп: Путин иска среща, подготвяме я (ВИДЕО)

Опасен прецедент

Украйна не е член на НАТО, така че обещанието не е скрепено с договори и гаранции и зависи изцяло от политическата воля на Вашингтон и европейските столици. Едно отстъпление ще покаже, че на САЩ и техните съюзници им липсва самоконтрол, обещанията им имат срок на годност и са валидни само до следващите избори. Как би било прието такова съобщение от Китай, чийто автократичен президент Си Дзинпин планира военно превземане на самоуправляващия се демократичен остров Тайван? 

Досега украинците храбро се съпротивляваха на опитите на Путин да включи страната им в състава на възродената Руска империя. Те устояха въпреки строгите ограничения от нерешителността на администрацията на Байдън относно това какви модерни оръжейни системи да бъдат изпратени в Украйна и кога да се позволи използването им. В резултат Киев получи модерни бойни самолети, модерни западни танкове и ракети с голям обсег. Но по-голямата част от оръжията пристигнаха след напълно неоправдано забавяне от няколко месеца и това даде време на Русия да затвърди успехите си на бойното поле. Още: Лойд Остин: Русия не държи всички карти в Украйна

В резултат руските войски упорито напредват в Донбас, завладявайки повече украински земи. Русия контролира около 20% от територията на Украйна и всеки ден се придвижва все повече на запад, особено в района на Покровск и Курахово. Украинските войници, които окупираха граничната зона в района на Курск през август по време на изненадваща офанзива, също вече са предали около 40% от окупираните земи. Освен това те са изправени пред усилващ се руски натиск, с подкрепа от севернокорейски военен контингент в размер на около 12 000 души, което не е малко за един участък на фронта, дори и ако, както казва украинският президент Володимир Зеленски, 4000 севернокорейци вече са убити и ранени.

Още: Тръмп иска да спаси Украйна, не да угажда на Путин: Уверение на пратеника му за мир (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Двуличник: Путин не показва интерес към реални компромиси за Украйна

Украйна губи

Украйна губи войници и то с бързи темпове. Оценката на жертвите от 400 000 убити и ранени изглежда силно подценена (бел. ред. - тази оценка е на Доналд Тръмп. Но Зеленски каза съвсем друго през декември, 2024 година: Зеленски назова точния брой убити и ранени украински войници). За изтощените украински войници е все по-трудно да удържат фронтовата линия. Украйна започна да набира мъже на 25 и повече години едва миналата година. Преди това долната граница на възрастта за военна служба беше 27 години. Американски законодатели настояваха Украйна да започне да набира мъже веднага щом навършат пълнолетие т.е. 18 години, но президентът Володимир Зеленски досега се съпротивляваше, опитвайки се да защити по-младото поколение от унищожение. 

Но най-ценният ресурс, който Украйна губи, е времето.

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп встъпва в длъжност на 20 януари. Той обеща да прекрати войната възможно най-бързо, но не даде подробности по този въпрос. Като цяло Тръмп направи много противоречиви изявления, по-специално обеща да намали помощта за Украйна, но да не я изостави. Неговият екип предложи прекратяване на огъня по настоящата фронтова линия, изпращане на европейски мироопазващи сили, за да се гарантира примирието и замразяване на членството на Украйна в НАТО за 20 години. На 29 декември обаче руският външен министър Сергей Лавров категорично отхвърли тези идеи: Наглостта на Кремъл няма край: Ултиматум е Украйна да си иска окупираните от руснаците земи (ОБЗОР - ВИДЕО)

Друго ограничение във времето за Украйна е нарастващата умора в Европа и желанието за бързо спиране на войната, която поглъща оскъдните арсенали. Европейците постепенно стигат до извода, че преговорите по формулата „земя срещу мир“ са най-добрият начин за разрешаване на военния конфликт, ако американската помощ пресъхне. Германия, един от най-верните защитници на Украйна, е обхваната от политическа несигурност и канцлерът Олаф Шолц е изправен пред трудна предизборна кампания през февруари. Освен това крайнодесните партии набират сила, възприемат погледа на Путин за живота и са готови на компромис с Москва. 

Още: Макрон не вижда "бързо и лесно решение" на войната в Украйна (ВИДЕО)

Украйна едва ли ще оцелее още една година от тази опустошителна война. Но стремежът към дипломатическо уреждане може да доведе до катастрофален изход, който само ще възнагради Путин, ще увеличи територията му и ще гарантира, че ще започне нова атака веднага щом има шанс да попълни изчерпания си арсенал. Едно неблагоприятно споразумение също би озлобило украинците, чиито домове, училища и предприятия са разрушени, а приятели и близки са убити. И основният гняв ще се излее върху западните покровители, които ги предадоха.

Америка и Украйна не трябва да загубят и катастрофалното споразумение не е приемливо.

Още: Анализ: Тръмп е изправен пред катастрофално поражение, ако Украйна загуби войната

Автор: Редакторски борд на The Washington Post

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес