Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради "Лукойл" и руския петрол: ЕК започва разследване срещу България

10 ноември 2023, 08:20 часа • 5313 прочитания

Европейската комисия започва разследване срещу България, след като стана ясно, че руската компания "Лукойл" се е възползвала от вратички в санкциите на ЕС, за да спечели 1 млрд. евро. Ще започне да изпраща конкретни въпроси за този случай. Това каза енергийният експерт Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията в ефира на Нова телевизия.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

По-късно през деня говорител на ЕК отрече: Европейската комисия: Не разследваме България заради "Лукойл" (ВИДЕО)

Припомняме, че вчера беше публикувано разследване с участието на Центъра в "Политико" за това как от бургаската рафинерия са натрупали печалбата чрез дерогацията, позволяваща на България да продължи да внася руски суров петрол до 31 декември 2024 г. ОЩЕ: По-скъпи горива в България: Защото "Лукойл" изнася непозволено, според експертен анализ

ЕК реално очаква България сама да направи законови промени, за да не се заобикалят санкциите. "Обърнахме внимание на това и помолихме българите да дадат обяснение", е казал висш представител на ЕК, пожелал анонимност, пред "Политико".

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

ОЩЕ: Мартин Владимиров: Кьовеши е запозната с доклада за „Лукойл“

„Износът на продукти позволява на „Лукойл“ да се поддържат високи цени на горивата у нас. Според нас цените трябва да са с около 35-40 стотинки по-ниски по бензиностанциите, ако няма износ“, каза още Владимиров.

ОЩЕ: Добрев: С печалбата на "Лукойл" за 6 месеца може да се финансира "Вагнер" за една година (ВИДЕО)

„Анализът показва, че „Лукойл“ генерира близо 1 млрд. евро приходи от изнасянето на горива извън България. С това нарушава деругацията. Разгледали сме два типични случая, но те са много повече. Единия товар е директен износ за Холандия на мазут. Дерогацията е написана така, че да може да се заобикаля, но това не означава, че не е нарушена. Тя позволява износ към трети страни. Така че този товар към Холандия е нарушение“, заяви експертът.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес