Заместник-шефът на ГДБОП: Липсващите 60 млн. от "Хемус" стигат до един "обикновен човек"

06 ноември 2021, 09:57 часа • 7291 | прочитания

Липсващите 60 милиона лева, които са били отпуснати за строежа на АМ „Хемус“ накрая стигат до един обикновен човек. До такова заключение стигна пред БТВ зам.-шефът на ГДБОП Любомир Николов. 

Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва

Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"

„Нашето разследване стигна до фирми фантоми, които са изтеглили тези суми пари в деня или на следващия ден след постъпването им. Всички тези пари се обединяват в едно лице, което също сме установили“, каза Николов.

По думите му става въпрос, който няма политическа кариера, който не е свързан с нито една политическа партия и, който няма никаква строителна дейност. „Случайно лице, на което е поставена задача да усвои тези средства и да пренесе тези пари“, каза Николов.

Той посочи, че „обикновеният човек“ на върха на „пирамидата“ не е бил задържан до момента. 

Още: Ново начало и за ДСБ: Откриха нова структура на партията в Бургас, след като Пеевски проби старата им (СНИМКИ)

Още: Разцепление в ДПС-ДПС по оста Чакъров - Кючюк. Сигнали за трансфери към Пеевски и протекции за кметове

Николов уточни, че банката е установена по категоричен начин, но за момента ГДБОП ще запазят в тайна коя е тя. Разговаряно със служители на банката, които са извършили физически конкретните операции по теглене на големите суми пари. „При тях са дошли лица, които са поискали да изтеглят тези суми в кеш. Имало е и лица, които са отишли без предупреждение“, обясни Николов. При подобно теглене на толкова големи суми пари се заплаща такса към банката от порядъка на 20-30 хиляди лева.

„Не са заплатили тези такси и са изтеглили парите“, каза Николов, като добави, че хората, които са теглили големите суми пари са били задържани, разпитани – включително и пред съдия, и освободени.

Предстои тепърва да се установи къде физически се намират тези пари.

Николов коментира още, че категорично не става въпрос за политическо мероприятие във връзка с предстоящите парламентарни избори. „Ние наблюдавахме замесените лица в продължение на месец, месец и половина. Установихме офиси и домашни адреси, където биха могли да бъдат открити или укрити важни документи, които имат отношение към престъпната дейност. В един момент, може би породено от действията на службата и някои медийни изяви, тези лица предприеха действия по укриване или унищожаване на тези документи“, категоричен  бе Николов. 

Още: Лена Бориславова обяви какво ще направи ПП-ДБ на вота на недоверие

Още: "Величие" отново прокарва опорките си за реакторите на АЕЦ "Белене"

Според него унищожението на документите е спряно навреме.

Още: МВР с нови разкрития за престъпления по строежа на АМ "Хемус" 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес