Бъдещето на Западните Балкани в ЕС минава през инвестиции, трансгранично сътрудничество и контрол. Това стана ясно по време на регионалния семинар "Европейската перспектива на Западните Балкани: приносът на София", предаде репортер на Actualno.com. Събитието е посветено на предстоящата среща на върха на 17 май в столицата по време на българското председателство на Съвета на ЕС.
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Очакваме София да изпрати един силен сигнал на страните от Западните Балкани. Свързаността е основен акцент както на българското председателство, така и на страните от региона, отбеляза Христо Христов, зам.-ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.
Нашата теза е, че има неща, които можем да започнем веднага и да ги правим добре. Акцентът е в трансграничното сътрудничество и териториалното сближаване на Западните Балкани, посочи политологът Антоний Гълъбов. Според него общата перспектива е следната - всяка страна от Западните Балкани граничи поне с една страна членка в ЕС. Ако тук добавим Австрия, имаме основание да твърдим, че има група от страни членки на ЕС, които могат да аргументират потребността от насърчаване на инвестиции в региона. Имаме нужда от увеличаване на средствата, от оптимизиране и цялостен преглед за това как се реализират те, коментира още Гълъбов.
Стана ясно, че през следващите десетилетия София ще продължи да бъде най-големият и най-бързо развиващ се град в регионален мащаб, който ще оказва съществено влияние върху западните и част от южните крайгранични региони на България. Според експерти изградените до момента партньорства при реализирането на проекти за трансгранично сътрудничество създават много добра основа за широко политическо съгласие за европейската перспектива пред страните от Западните Балкани.
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
В проектодекларацията за насърчаване на трансграничното сътрудничество със страните от Западните Балкани е записано, че в началото на дебата за новата многогодишна финансова рамка на Европейския съюз, средствата трябва да бъдат увеличени и да се постави акцент върху съседните страни на Балканите като България, Гърция, Румъния, Хърватия, както и Унгария и Словения, държавите членки на ЕС, граничещи с района на Западните Балкани, и така да се помогне за по-бързото икономическо развитие на региона. Освен това е подчертан приносът на София за перспективата на Западните Балкани, тъй като столицата "може да изиграе съществена роля в процеса на регионално развитие и сближаване, генерирайки добавена стойност към европейските и националните публични инвестиции".
Декларацията от днешния форум ще бъде връчена на участниците в срещата на върха на 17 май в НДК.