Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ВСС прие, че няма нарушения на магистрати и членове на Съвета от публикуваните записи по случая "Яневагейт"

14 януари 2016, 18:25 часа • 3969 прочитания

Висшият съдебен съвет (ВСС) изслуша днес становището на Комисия „Професионална етика и превенция на корупцията” на ВСС по преписка №94-00-1204/2015, образувана по публикувани в интернет сайта „Биволъ” записи на разговори. 

Висшият съдебен съвет прие, че поради незаконност и манипулиране на записите, публикувани в сайта “Биволъ”, те не могат да представляват достоверна информация за съдържанието на проведените разговори. Проверката на съдържанието на разговора с други способи, не е установила нарушение на Кодекса за етично поведение на българските магистрати, извършено от магистрати и членове на ВСС.

Становището на Комисия „Професионална етика и превенция на корупцията” е прието с пълно единодушие от осемте члена в нейния състав, като един от членовете й е заявил особено мнение по формулировката на решението, съобщава агенция "Фокус".

По решение на КПЕПК при проверката на записите не са изслушани лица извън съдебната власт.

В хода на дебата във Висшия съдебен съвет по становището на КПЕПК днес, членовете на Съвета Калин Калпакчиев и Лозан Панов поискаха допълнително изясняване на фактите, включително и изслушване на другите споменати в разговорите лица.

За това е бил информиран чрез SMS премиерът Бойко Борисов. По този повод той поиска и взе участие в заседанието на Висшия съдебен съвет. Г-н Борисов заяви: „препратих SMS-а на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов, за да го видите”, а по-късно уточни, че полученият от него SMS не е изпратен от човек от тази зала, а от трети човек.

По отношение на предмета на проверката министър-председателят съобщи, че няма отношение към разговорите, а разговорите му с членове на Висшия съдебен съвет са били във връзка с дейността на Съвета.

Припомняме Ви, че днес заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС) бе прекъснато, след като председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов огласи пред журналисти съдържанието на SMS, който му е бил препратен от премиера Бойко Борисов в 12:14 ч. днес.

Съобщението гласи: "Лозан Панов отново предложи да ви викаме във ВСС по записите с двете каки. Не го приехме" (Lozan Panov otnovo predlozi da Vi vikame vav VSS po zapisite za dvete kaki. Ne go priehme").

SMS-ът е във връзка с дебатите в Съвета по проверката срещу съдия Владимира Янева. По думите на Панов на номера, от който е изпратено съобщението, той се е обаждал на Борисов.

По всяка вероятност в случая става дума за препратенно съобщение. Някой от членовете на ВСС явно е докладвал на министър-председателя какво става на заседанието, а после Борисов го е върнал към Лозан Панов. Какви са били мотивите на премиера да го направи, не е съвсем ясно.

"Ако за мен е лошо да се намесвам във ВСС, то и за вас е също толкова лошо да се намесвате в политиката".

Така реагира премиерът Бойко Борисов по време на заседанието на ВСС във връзка с аферата "Яневагейт".

Борисов дойде спешно след SMS-а, изпратен до председателя на ВКС Лозан Панов. 

Знаете, случаят с Владимира Янева касае изтеклите записи, включващи имената на съдии и политически фигури, включително на Бойко Борисов. Те станаха известни като "Яневагейт". В записите се говори за търговия с влияние, кадруване и натиск от политическо равнище в съдебната система.

Днес прокуратурата поиска ефективна присъда от 2,5 години за бившия председател на Софийски градски съд Владимира Янева, подсъдима по делото „Червеи”.

"Никого не съм посочил досега за политическо изказване, но изказването ви е политическо. Критикувате ме за моята работа, за решенията на парламентарната група. Откъде накъде вие ще ми давате акъл? Вие ме атакувате политически сега. Дойдох за да ви обясня, че нямам общо със случая "Яневагейт". Вие ме вкарвате пак тук за незаконен запис. Първото, което е, трябва да попитате законно ли е, или не", обърна се Борисов към Панов, след като SMS-сът стана публично достояние.

Същевременно проверката на Етичната комисия на Висшия съдебен съвет (ВСС) завърши със заключението, че няма извършено нарушение от замесените в скандала "Яневагейт". Четирима се въздържаха, трима гласуваха „против", а останалите приеха решението.

Снимка: Архив

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес