Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вили Лилков: 20 проблема, 20 решения - Програмата на Нова Република за спорт

10 март 2017, 15:52 часа • 2709 прочитания

“Нова Република приема физическото възпитание и спорта за национален приоритет. Заедно с науката, образованието и културата, те са най-сериозната инвестиция в бъдещето на България. В основата на спорта са положени идеите за равенство, справедливост и солидарност – ценности, в които ние, десните хора от Нова Република, вярваме и последователно отстояваме.” – с тези встъпителни думи проф. Вили Лилков, водач на листата на Нова Република във Видин, представи Програмата за спорт на дясното обединение днес, съобщиха от пресцентъра на формацията.

Проф. Лилков изложи пред аудиторията 20 основни проблема и 20 решения, които Нова Република предлага в програмата си за спорт. Това са преди всичко липсата на целенасочена държавна политика и програми за насърчаване на спорта.

“Системата на физическото възпитание и спорта в България не работи ефективно. Нивото на физическата дееспособност на децата и учениците, в сравнение с техните връстници от предишните поколения, е рязко занижено. Българските ученици и студенти са сред най-склонните в Европа към употребата на алкохол и наркотици. Само 4% от българите са членове на спортни клубове. От над 5000 спортни клуба регистрирани в Министерството на младежта и спорта над 90 % от тях имат в състава си от един до трима специалисти”, уточни Лилков.

Именно затова от Нова Република предвиждат в своята програма обявяване на физическото възпитание и спорта за приоритет в националната политика и приемане на изцяло нов Закон за физическото възпитание и спорта. Според десните в центъра на Националната система на физическото възпитание и спорта трябва да бъдат поставени общините, а за фирмите и физическите лица, които подпомагат развитието на порта, са предвидени данъчни облекчения.

Друга основна точка от програмата е въвеждането на т.нар. отчисления от всички видове хазарт и национални лотарии за финансиране на спорта в България. Към момента такъв ангажимент има единствено Спортния тотализатор, който отделя 144 милиона лева годишно.

„Тук обаче забравяме огромните приходи, които имат хазартните босове и националните лотарии, които се въртят ежедневно по телевизиите и всяка баба още като си получи пенсията започва да трие талончета. Тези пари къде отиват?”, коментира професор Лилков, според който с тази промяна средства ще нараснат до 300-400 милиона годишно.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес