Депутатите одобриха Александър Андреев за нов председател на Централната избирателна комисия. В подкрепа на кандидатурата му гласуваха 119 народни представители,а 54 бяха “против”.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Андреев бе единственият кандидат за поста. Издигнат бе от ГЕРБ. Той е настоящ член на комисията и досега бе и нейн говорител. Андреев ще заеме поста на мястото на ексшефката му Стефка Стоева, която напусна през август заради решението на правителството да прехвърли цялата отговорност на комисията за закупуване, съхранение и логистика на машините за гласуване.
Разисквания и критики
„Изборът на председател на ЦИК не е просто едно кадрово решение. То е елемент от цялостен процес за провеждане на прозрачни и честни избори. След Изборния кодекс, който приехте вчера, отхвърляйки ветото на президента, много хора имат съмнение в това дали изборите ще бъдат прозрачни и честни. Освен да говорим политически за честни и прозрачни избори, днес задавам на г-н Андреев конкретни въпроси, които интересуват много българи, на които той вчера не отговори и ние държим тук сега да отговори“, настоя лидерът на БСП Корнелия Нинова.
“Вчера правите изказване, че Изборният кодекс, който прие мнозинството не е пълен, не дава възможност ЦИК да организира изборите и очаквате нови промени в него. Моля да заявите от трибуната какво очаквате от Народното събрание и има ли време то тепърва още веднъж да променя Изборния кодекс, за да ви осигури нормални условия за работа. Ние сме народни представители, ако ЦИК като орган има нужда от нещо, за да ви гарантираме да си свършите работата, сме на ваше разположение, елате и кажете“, категорична бе тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
“Второ - машините. Колко машини точно ще вземе ЦИК? При това решение за бюлетина, хартиена и машинно гласуване, кажете от колко машини имате нужда. Ще ги наемате ли или ще ги купувате? Четвърто - колко ще струва това на българския бюджет?“, попита тя.
“Благодаря за тази чест, че мога от тази трибуна да отговоря на въпросите, които бяха поставени. Бих искал, ако ми позволите да тръгна отзад напред. По отношение на това коя организация ме е номинирала. Това е федерацията на независимите студентски дружества, която е член на Обществения съвет на ЦИК. Нейният председател беше председател и до септември месец на обществения съвет към ЦИК. През 2014 г., когато беше учреден обществения съвет, неин представител беше проф. Друмева. Оттам нататък не бих искал да влизам по отношение на въпросът, отговорите, да коментирам оставката и мотивите на предходният председател г-жа Стефка Стоева. Мотивите за подаването на оставка са лични от страна на г-жа Стоева и ако е необходимо, тя сама би могла да ги обясни или да даде отговор защо е напуснала“, отвърна ѝ Андреев.
“На третия въпрос, който беше поставен - ЦИК е колективен орган, който организира и произвежда избори. В тази връзка на тези въпроси, които бяха поставени от трибуната към мен, не бих могъл да дам аз отговор, защото те са решение на колективния орган, а именно на ЦИК. Това, което ЦИК ще направи е да приложи законът, какъвто е приет от законодателя“, допълни той, цитиран от 24 часа.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Поставих конкретни въпроси, на които настоявам да се отговори, и то въпроси, които г-н Андреев постави вчера на правна комисия. Накарайте го да отговори. Той се крие зад колективната отговорност. Нека да отговори, защото после ще прехвърляте отговорността на парламента, скочи обаче Нинова.
Председателят няма задължението и правото да изисква отговори от изслушваните лица, отвърна ѝ председателстващия заседанието Емил Христов.
Нали не си представяте, че цели парламентарни групи ще си формират мнението от медиите, то ще се формира от казаното в залата, но няма как да си формирам мнението от това, г-н Андреев трябва да каже как ще се справи с тези организационни неща, заради които си тръгна предишния председател. За да гласуваме, трябва да чуем мнението му по тези въпроси, настоя и зам.-шефът на ДПС Йордан Цонев.
След него на трибуната се качи и лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. “В моето изказване казах, че ще гласуваме “за” предложения от ГЕРБ председател, защото отговорността за предлагането е на тях. Но начина, отношението, което той представи пред нас, промениха нашето мнение. Няма как по този начин и с такова отношение да се произведат честни, демократични и нормални избори в страната. Налагате режим който ще създаде предпоставки за фалшифициране на следващи избори и г-н Андреев преди малко се постави именно като инструмент в ръцете на тази услуга”, настоя Карадайъ.
В крайна сметка депутатите избраха Андреев за шеф на ЦИК, но ДПС отказаха да гласуват, а БСП бяха “против”.