Бившият премиер и бивш председател на БСП Сергей Станишев, който е кандидат за следващ лидер на партията (Конгресът е на 15 февруари, изборът - на 23 февруари, бел. ред.), разкритикува остро настоящото ръководство заради влизане в управлението без защитаване на приоритетите на левицата. Столетницата е част от редовното правителство на Росен Желязков с мандата на ГЕРБ-СДС и с участието на "Има такъв народ", както и с подкрепа на "Демокрация, права и свободи - ДПС" на Ахмед Доган.
Още: "Дълг": Станишев обяви кандидатурата си за председател на БСП
"Не се отстояват приоритетите на БСП"
"Имам притеснения от гледна точка на лявото. Това, което изтече в медиите, не показва отстояване на ясни приоритети, които бяха обявени по време на кампанията. Започнете с демографията, която за мен е личен приоритет – от поне две години обикалям институциите и искам системен подход. Не виждам това да бъде заявено като приоритет на правителството. През цялата кампания се говореше за АЕЦ „Белене“, не го виждам сега, вероятно няма и да го видим", каза той в интервю за БНТ на 27 януари.
"Всяко коалиционно споразумение е непопулярно сред избирателите на всички партии, които участват. Въпросът е, знаейки това, как влизаш в него, което ме притесни сериозно – БСП някак се приплъзна към управлението, без да обясни на избирателите си и на обществото в името на какви цели и политики се прави. Това неизбежно оставя впечатлението, че се решават въпроси за трудоустройството на 200-300 човека от върховете и актива на партията. Така се увеличава рискът от плащане на много висока цена", смята Станишев.
Снимка: БГНЕС
По думите му - негативът вече е понесен от БСП политически. Предстоящият Конгрес "трябва да коригира слабостта и грешките на ръководството – ясно да се заяви какво искаме да постигнем в управлението, за да има БСП някакво лице", твърди бившият министър-председател.
"И досега представители на БСП бягат от думата коалиция. Но не можеш да излъжеш хората. Правителство – просто за да има правителство – няма да доведе до добър резултат. Моята позиция беше, че можеше да се подкрепи правителство, без да влизаме толкова директно, и да се поставят условия към управляващите", посочи Станишев.
Още: Цял отбор с 6 резерви са кандидатите за лидер на БСП: Ето кои са те
Как стана управлението на БСП с ГЕРБ?
От 2006 г. БСП е "основен опонент на ГЕРБ и когато правиш такъв завой, трябва много добре да го обосновеш", уточни бившият премиер. Според него всички се притеснявали на база на историята, показваща незавидна съдба на по-малките коалиционни партньори на ГЕРБ.
"Чух, че се говори, че ще излезем от управлението и ще вземем 15% - дай Боже, всичко е възможно в политиката. Но не по този начин, по който виждам действията ни през последните месеци", заяви Станишев.
Той припомни, че БСП подкрепя влизането в еврозоната, но с уточнение, че "трябва да се направи сериозна организация". Не можело обаче това да е огромната национална цел, твърди Станишев.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Слабостите на правителството
Той отличи три слабости на кабинета "Желязков". "Първо, партиите са различни идеологически и като поведение една към друга в последните години – дано изградят взаимно уважение и толерантност. Второ, няма заявена голяма национална цел, която да бъде по-голяма от партийните различия. Трябва да си поставим вътрешни цели – системният подход към демографията трябва да проличи, аз предложих да има вицепремиер и да започнат действия сега, за да има след 10 години резултат. Очаквам представителите на БСП в кабинета и в парламента да започнат първи стъпки – например 100 млн. за профилактика на репродуктивното здраве. Трето, това е потенциална слабост - дали ще сработи коалиционният съвет, дали ще е прозрачен и ясен, или ще е баланс на интереси и назначения. Притесни ме, че г-н Борисов не влиза в този съвет – как ще се вземат решения, без той да ги одобри?", попита Станишев.
Още: Под знамето, червеното: Нов шанс за Пеевски да оглави ДАНС. Или направо правителство
Снимка: БГНЕС
"Като че ли в парламента се прави опит да се изолира опозицията. Ако си поставяш национални цели, няма как да го направиш, без да водиш диалог с опозицията. Всички наши политици сме много отговорни за отравяне на атмосферата в обществото с езика на омразата едни към други, това е по-зле от кръчмарска разправия", смята той.
Още: БСП се кани да е част от 4-годишно управление: Опозицията назад, пречи
БСП и Радев – ще приключи ли "войната"?
Относно отношенията на левицата с президента Румен Радев бившият премиер заяви: "Надявам се, че тази безсмислена, изтощителна за БСП война срещу него вече е затворена страница. Не мисля, че президентът Радев се бърка в партийните неща на БСП".
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ