Няма пазар за продуктите ни, евтиният внос ни убива, казва собственикът на мандрата в с. Трънчовица Иван Марков. Той разказа, че колегите му са в много тежко положение. Вече започват фалити на мандри, а след тях и на ферми. Предприемачът обвинява държавата, че изобщо не е преценила колко тежки ще бъдат косвените щети от руското ембарго, пише в днешния си брой в. Преса.
Още: Зеленски пристигна в Рим за среща с Мелони
Още: Хасан Адемов: На този етап не участваме в разговори, ние сме за редовно правителство
От няколко дни изкупната цена на кравето мляко падна до 55 ст. за литър, разказа Георги Николов, който има ферма в Плевенско със 165 елитни животни. 67 от тях са млечни крави, от които събира по 1,5 тона мляко на ден. Само за 2 месеца цената е паднала с 10 ст. Миналата година по същото време литърът е купуван по 75 ст. Обикновено в края на октомври и през ноември цените тръгват нагоре и достигат своя пик през зимата. Сега всичко се обърна наопаки, жалва се фермерът. Той се чуди как ще оцелее през следващите студени месеци. В момента животните излизат на паша и заедно с допълнителния фураж храната за всяко е по 6 лева дневно.
Прогнозите се оказаха грешни. Очаквахме след април 2015 г., когато паднат европейските млечни квоти, евтина суровина да потече към страната ни и да удави родните ферми. Уви, няколко месеца по-рано българският млечен сектор вече е изправен пред фалит, добавя още Николов.
Големите производители в ЕС увеличаваха броя на високодобивните животни и разширяваха фермите си, готвейки се за пазарната инвазия. Руското ембарго ускори процеса. Сега цялата тази продукция се изсипва на ниски цени на вътрешния пазар, включително на нашия.
Още: Вигенин ще се кандидатира за председател на БСП на предстоящия конгрес
Още: Правната комисия обедини предложенията за спиране на избора на Сарафов
Европейските производители са съгласни да продават стоката си дори под себестойност, само и само да вземат някакви пари. Резултатът - български мандри и ферми едва издържат на конкуренцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Димитър Главчев увери Христо Мутафчиев, че ще бъдат направени всички плащания към театрите
Още: Кирил Петков: Недопустимо е правосъдието и бюджетът да бъдат заложници на игрите на ГЕРБ (ВИДЕО)
На пазара в момента има полски продукти, представени като кашкавали, по 8-9 лв. на дребно за килограм. Масово българската стока струва между 13 и 16 лева, но има и по-скъпи кашкавали.
Цената на сухото мляко на европейския пазар е паднала с 25% спрямо същия период на миналата година, съобщи Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България. Според анализ на браншовата организация най-тежко ще бъде през зимата, когато животните няма къде да пасат и разходите за храна ще се вдигнат сериозно.
Очаква се доставките на мляко в ЕС да достигнат 146,4 млн. тона, което е с близо 4% повече от миналата година. По-голямото производство на фона на руското ембарго ще предизвика спад в цените на млечните продукти, сочи анализ на Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“.
Още: "ИТН и БСП за мен са изгорели”: Татяна Дончева с детайли около преговорите за кабинет (ВИДЕО)
Още: На първо четене депутатите спряха регистрацията на старостилната църква (ВИДЕО)
Спад в цените на суровото мляко има в цяла Европа.
В момента в Западна Европа от непродадената суровина ударно правят обезмаслено сухо мляко. Само до юли е отчетен 20% ръст в това производство.