Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще фалират ли българските мандри?

22 октомври 2014, 08:18 часа • 36005 прочитания

Няма пазар за продуктите ни, евтиният внос ни убива, казва собственикът на мандрата в с. Трънчовица Иван Марков. Той разказа, че колегите му са в много тежко положение. Вече започват фалити на мандри, а след тях и на ферми. Предприемачът обвинява държавата, че изобщо не е преценила колко тежки ще бъдат косвените щети от руското ембарго, пише в днешния си брой в. Преса.

От няколко дни изкупната цена на кравето мляко падна до 55 ст. за литър, разказа Георги Николов, който има ферма в Плевенско със 165 елитни животни. 67 от тях са млечни крави, от които събира по 1,5 тона мляко на ден. Само за 2 месеца цената е паднала с 10 ст. Миналата година по същото време литърът е купуван по 75 ст. Обикновено в края на октомври и през ноември цените тръгват нагоре и достигат своя пик през зимата. Сега всичко се обърна наопаки, жалва се фермерът. Той се чуди как ще оцелее през следващите студени месеци. В момента животните излизат на паша и заедно с допълнителния фураж храната за всяко е по 6 лева дневно.

Прогнозите се оказаха грешни. Очаквахме след април 2015 г., когато паднат европейските млечни квоти, евтина суровина да потече към страната ни и да удави родните ферми. Уви, няколко месеца по-рано българският млечен сектор вече е изправен пред фалит, добавя още Николов.

Големите производители в ЕС увеличаваха броя на високодобивните животни и разширяваха фермите си, готвейки се за пазарната инвазия. Руското ембарго ускори процеса. Сега цялата тази продукция се изсипва на ниски цени на вътрешния пазар, включително на нашия.

Европейските производители са съгласни да продават стоката си дори под себестойност, само и само да вземат някакви пари. Резултатът - български мандри и ферми едва издържат на конкуренцията.

На пазара в момента има полски продукти, представени като кашкавали, по 8-9 лв. на дребно за килограм. Масово българската стока струва между 13 и 16 лева, но има и по-скъпи кашкавали.

Цената на сухото мляко на европейския пазар е паднала с 25% спрямо същия период на миналата година, съобщи Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България. Според анализ на браншовата организация най-тежко ще бъде през зимата, когато животните няма къде да пасат и разходите за храна ще се вдигнат сериозно.

Очаква се доставките на мляко в ЕС да достигнат 146,4 млн. тона, което е с близо 4% повече от миналата година. По-голямото производство на фона на руското ембарго ще предизвика спад в цените на млечните продукти, сочи анализ на Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“.

Спад в цените на суровото мляко има в цяла Европа.

В момента в Западна Европа от непродадената суровина ударно правят обезмаслено сухо мляко. Само до юли е отчетен 20% ръст в това производство.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес