Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Редовният кабинет да не разчита на евросредствата за безводието: Бивш екоминистър за водната криза

14 януари 2025, 08:06 часа • 1571 прочитания

Хубаво е, че преговорите за редовно правителство се водят при затворени врати. Пред България стоят страшно много малки и големи проблеми, които трябва да бъдат решавани. Има няколко проблема, които едно правителство може и трябва да се съсредоточи, които проблеми могат да тласнат страната напред – високата политизация на администрацията. Това заяви бившият министър на околната среда и водите Юлиан Попов пред bTV. 

Добра новина е, че ще има кабинет

Още: На прага ли е новото правителство: Кой кой е в кабинета на Росен Желязков?

Попов оцени като добра новина, че може да има редовно правителство, защото обществото се изтощи от въртележката на служебните правителства.

Другият проблем, който трябва да обърне едно правителство е бюрократизацията на административните процеси, според Юлиан Попов. Трябва да се оптимизира администрацията и оптимизиране на системите, настоя той.

Третата задача пред редовния кабинет трябва да е реформата в средното образование, което към момента, е катастрофално.

Според Юлиан Попов друг проблем, който е пред страната – безводието, е дългогодишен проблем и не е отсега. „Много е важно да се направи промяна в инвестициите на водния сектор и да спрем да разчитаме на европейските средства за водния сектор. Ако зависеше от мен, аз бих изкарал европейските средства от водния сектор“, категоричен бе бившият екоминистър.

Още: Бюджетната комисия разглежда на второ четене специалния закон за приходите и разходите

Той призова да се използват водите на река Дунав като основен воден ресурс за напояване.

Какви са причините за безводието?

Причините за проблемите с водоснабдяването са комплексни - засушаването в последните години, управленски грешки, финансови проблеми, липса на добре подготвени кадри, нормативни - свързани с различните закони и подзаконови нормативни актове. Това смятат учени от Хидротехническия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София. Доц. д-р инж. Петър Филков, който е декан на факултета, очерта проблемите на проведена кръгла маса "Безводие и предизвикателства пред водоснабдяването".

Над 99 на сто от населението в страната е с централизирано водоснабдяване, което поставя сериозни отговорности и ангажименти пред ВиК операторите, каза инж. Филков, цитиран от БТА. Като цяло се наблюдава незадоволително управление на отрасъла, обобщи той.

Още: Радев обяви кога ще връчи първия мандат на ГЕРБ

Според него загубите на вода по мрежата са големи, но до проблемите водят и други причини - трудно е да се определи първопричината.

Няма бързо решение на проблема с безводието, изтъкна той - нужно е време и целенасочени, организирани усилия.Доц. Филков посочи още, че има взаимно недоверие между различните заинтересовани страни в отрасъла, както и липсва оценка на ефективността на мерките, които са предписани в последните години. Няма и оценка на ефективността на инвестициите, които са правени в последните години. На ВиК операторите са вменени много ангажименти, а работят в недобре регламентирана нормативна база, подчерта той.

Кой контролира мерките?

Още: "Предстои ли целувката на смъртта": Кога президентът Румен Радев ще връчи първия мандат

Голяма част от мерките се съдържат в програми и стратегии, но въпросът е доколко те се спазват и кой ги контролира, каза доц. д-р инж. Галина Димова. Според нея потребителите винаги смятат, че цената на водата е висока и ВиК операторите не полагат усилия за отстраняването на течовете. Те твърдят, че има много кражби на вода, които трудно се засичат. От друга страна, операторите настояват, че инвестициите са много големи, което налага поскъпването на водата, коментира тя.

Доц. Димова добави, че колкото повече остаряват ВиК мрежите, толкова повече нарастват разходите за поддържането им, а в същото време населението намалява, което означава по-малко приходи за ВиК операторите. По думите на проф. д-р инж. Димитър Аличков - балансът на питейната вода е положителен, но е неравномерно разпределен.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес