Президентът Румен Радев сезира днес Конституционния съд с искане да бъдат обявени за противоконституционни и за несъответстващи на международни договори отделни разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост (обн. ДВ бр. 44/4.06.2019).
Още: Гласуват вота на недоверие на кабинета "Желязков"
Още: Мартин Димитров: Има два вида опозиция - проруската и ние
Сезирайки съда президентът отстоява своята позиция, изразена с наложеното вето върху законовите разпоредби, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Припомняме, че на 29 май със 143 гласа „за“ и нито един „против“ и „въздържал се“ депутатите отхвърлиха единодушно президентското вето и повторно гласуваха промените в Закона за държавната собственост.
Въпреки че подкрепи основната цел на промените - да се оптимизира и ускори процесът по изграждане на значими национални обекти, държавният глава Румен Радев ги върна за ново обсъждане с аргумента, че не е постигнат баланс между обществения интерес и правото на собственост.
Още: Хасан Азис: Оставаме в мнозинството заради еврозоната, решението е съгласувано с Доган
Още: Доганистите зоват за оставки: Разградски кметове минаха към Пеевски (СНИМКА)
Според държавния глава вместо ефектът на ускоряване, ще се създаде риск от забавяне на важни инфраструктурни обекти. Според президента и сега предварителното изпълнение на отчуждителни актове е приложимо за национални обекти - магистрали, пристанища, летища, газопроводи и др.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
С промените обаче към тях се добавят обекти с национално значение, определени като такива със закон или с акт на Министерския съвет.
Държавният глава възразява и срещу неравнопоставеността между дребните и едрите собственици на земеделски земи и горски територии, които ще се обезщетяват по различен начин.
Тази промяна според него създава сериозен риск вместо да се ускори процесът на изграждане на значими национални обекти, той да бъде забавен.
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби