Управляващите от ГЕРБ работят по нов закон, който да включва само мерките срещу коронавируса. Това обясни днес пред журналисти премиерът Бойко Борисов, след като приключи изслушването му в парламента, където въпросът изобщо не беше повдигнат.
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Борисов каза, че иска още утре да отпадне извънредното положение, което е до 13 май, но идеята е да се запазят мерките срещу вируса, които се въвеждат със заповеди на здравния министър Кирил Ананиев. Затова юристите в ГЕРБ обмисляли варианти как заповедите да влязат в отделен закон. Това включва задължителното носене на маски, движението между градовете с изградените КПП-та, графиците на работа в хипермаркетите и др.
„Работим по закон, който да включва само мерките срещу коронавируса, без да има извънредно положение. Много от мерките са в този закон и ще е добре, ако можем да приемем закон, който да включва само мерките. Те и сега са най-меките мерки в ЕС. Идеята е да бъдат легитимни и без извънредно положение. Върху това работим“, посочи Борисов.
Според в. „24 часа“, управляващите имат два варианта за законови промени.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Първият предвижда промяна в Закона за защита при бедствия и конкретно в текстовете, които регламентират преодоляването на щетите от бедствия и аварии, тъй като там и сега има текстове за кризисни ситуации, свързани със заплаха за здравето на населението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Вторият вариант е за промени в Закона за здравето, като в преходните и заключителните му разпоредби да бъдат записани промени в още поне 7 закона. Така всяка от заповедите на министъра на здравеопазването ще стане законов регламент, но с определен срок на действие. А при нужда сроковете в законите можело да бъдат удължени или съкратени.
Вторият вариант ще даде възможност да бъдат вкарани и всички икономически и социални мерки, които сега са разписани в закона за извънредното положение, но ще отпаднат след отмяната му.
Очаква се окончателните текстове за отмяна на извънредното положение да са готови в средата на следващата седмица.
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
Експертно мнение
Ако се премине през промени в Закона за защита при бедствия, какъвто е единият вариант, който премиерът предлага, Националният оперативен щаб ще се промени като формат и един от вицепремиерите ще трябва да го ръководи.
Вторият вариант, който се предлага – през Закона за здравето, то всичко ще се стовари върху министъра на здравеопазването и ще се налага да се произнася по въпроси извън компетентността му. Затова смятам, че трябва специален закон, който да е във връзка с това конкретно заболяване
Това каза пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.
Тя подчерта, че никъде в световен мащаб не се говори за лек или за имунитет срещу коронавируса и че трябва да продължим занапред да живеем с този вирус:
„Всяко министерство и всеки административен ръководител трябва да адаптират така нещата, че животът да продължи. Същото се отнася за работодателите, за обществения транспорт“.
Доц. Киселова подчерта, че „няма нищо страшно в това извънредното положение да бъде удължено, защото“: „Трябва в неговите рамки да се променят законите, дните трябва да бъдат използвани максимално и да се огледат всички аспекти на нашия живот, за да може спокойно да се премине към възстановяване на живота ни след това“.
Доц. Наталия Киселова поясни, че „при конкуренцията между правата на човека и извънредното положение целта е да се запазят и двете“.