Пестициди стоят на границата и са наникъде, алармира по време на първото четене на законопроекта за за мерките по време на извънредното положение в парламентарната правна комисия екоминистърът Емил Димитров и предложи спешна промяна в Закона за обществените поръчки.
Още: Президентът връчва първия мандат на ГЕРБ
Още: Двама министри ще обясняват за безводието в страната
"Имахме програма, преопаковахме ги, изнесохме ги от скривалищата, те сега са по границите и не можем да ги изнесем по обективни причин, не можем и да ги доставим в България по обективни причини", посочи той. Димитров е категоричен, че трябва да ги внесем и да ги обезвредим в единствения инсинератор в България за тях.
"Трябва да се обяви обществена поръчка и да стане много бързо, но по сега действащия закон нито можем да го направим, нито да търпим да стоят по границите на страната и да застрашават живота, здравето, водоизточниците на хората", изтъкна той.
Екоминистърът отбеляза, че МОСВ е собственик на един инсинератор, който се намира в центъра на София, който е за опасни болнични отпадъци и не може там да се горят пестициди.
Още: Ще бетонира ли Народното събрание Сарафов за главен прокурор?
Още: Първан Симеонов за евентуално правителство: Нека изчакаме, докато се стигне до резултат
"Опитвам се да разделя страната на две – всички заболели от коронавирус генерират огромно количество отпадъци – спринцовки, марли, постелъчен инвентар, пижами, калъфки и те трябва да се изгарят в 2 инсинератора – един за Източна България, един за Западна", посочи Димитров. Той настоя да е сигурно че само на тези две места ще се изгарят и да е сигурно, че в контейнери за боклук не могат да се появят отпадъци от болни от коронавирус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Доган реши да подкрепи кабинета "Желязков"
Още: Велислав Величков: С гласуването в правна комисия вече има щемпел за правителство
"За това нещо трябва спешно да опразним склада в София, трябва да подготвим 2 - 3 инсинератора; единият е частен и трябва да сключим договор с него….", оплака се министърът и настоя за спешна промяна на Закона за обществените поръчки.
Той предложи между двете четения на Закона за мерките по време на извънредното положение да се предвиди промяна в Закона за обществените поръчки. "В ЗОП, в чл. 13, ал 1 да се създаде т. 22 - при възлагане на дейности по обезвреждане на опасни и болнични отпадъци", конкретизира Димитров и увери, че това е изключително наложително.
"Такава промяна би ни дала възможност, иначе никой не би подписал и предприел разхода, а населението очаква да обезвредим по надлежен начин отпадъците от коронавирус, а ние да не сме в състояние да го направим....", опита се да убиде депутатите той.
Още: Незаконната миграция и мрежите за трафик събраха министри от България, Турция и Гърция (СНИМКИ)
Още: Йордан Цонев: Бъдещото мнозинство реши, че цената на хляба е недопустим въпрос (ВИДЕО)
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 17 март