Валентин Николов, депутат ПГ ГЕРБ, призна в ефира на БНТ, че решението за изваждането на ТЕЦ Варна от Студения резерв е свързано по-скоро с обществената нетърпимост към почетния председател на ДПС Ахмед Доган, отколкото икономически обосновано. Въпреки че по думите му има и икономическа логика в него.
Ето какво каза Валентин Николов:
Политическо решение или логично на фона на даваните до момента пари за ТЕЦ Варна? Да го кажем така съчетаване между политическо и логично решение предвид това, че сме в преходен период при преминаването от една към друга система. Как беше досега? Практически студеният резерв от 2004г. се управляваше с Наредба номер 11 за запасите от горива. Там се определя по какъв начин се избират фирмите, които попълват студения резерв – това става с търг. Там е описано и какъв трябва да е обемът му. Реално погледнато студеният резерв трябва да може да замести най-голямата единично съществуваща енергийна мощност в страната. Фактически към настоящия момент сме в преходен период – минавайки от студен резерв към механизъм за капацитет, иначе бих бил против това решение, защото ще се застрашат енергийната сигурност и системите могат да претърпят големи поражения. Но ние приехме, че вече прекратяваме механизма за студен резерв и до избирането на механизъм за капацитет, одобрен от ЕК, ние ще минем чрез доклад на Системния електрооператор към министъра на енергетиката. Тя според закона е задължена да гарантира енергийната сигурност и ще възлага тези услуги на държавната ТЕЦ Марица изток 2.", обясни Николов.
Защо ТЕЦ Марица изток 2 предвид тежкото й финансово състояние и дали тя може да замести ТЕЦ Варна? "Именно тук идва моментът с политическата част от решението със назрялата в обществото нетърпимост към собственици на инсталирани мощности, а не към самият начин за усвояването на тези пари. Реално погледнато ние ги насочваме към държавната ТЕЦ Марица изток 2. Да, тя има възможност, тя е най-голямата електроцентрала на Балканите. Днес всъщност ще се гледа едно допълнително внасяне в Закона за енергетиката чрез преходните и заключителни разпоредби, където ще се посочва именно най-голямата кондизационна централа, която ще поеме именно тези услуги.", отговори той.
Т.е признавате, че големият проблем е, че ТЕЦ Варна е на Ахмед Доган. "Не да го признавам, то го пише в търговския регистър. Всъщност преди Ахмед Доган въобще може би да си помисли да придобие такава мощност те винаги а давани на ТЕЦ Варна. Реално това е голяма централа, която обслужва системата и е такава още преди да стане собственост на ЧЕЗ. Тя е обслужвала студеният резерв на Източна България и е балансирала именно този пазар.", призна Николов.
По думите му през последните 2 години по 26-27 милиона лв. годишно са били давани на ТЕЦ Варна, а сега на ТЕЦ Марица изток 2 ще се плаща в зависимост от докладите на Електросистемният оператор, поясни Николов.
Цената на тока ще бъде променена единствено и само, ако не се използват всички пари в студения резерв, а те са на година около 56 млн. лв. и се събират чрезз такса пренос. Тези пари отиват в системния оператор и тя чрез търг ги раздаваше до този момент. Реално погледнато, ако не бъдат изхарчени, да, те трябва да претърпят корекция в преноса, подчерта Нколов.