В официална своя позиция от Президентството уточниха, че за ново обсъждане е върнат целият закон за отбраната, а не само оспорените текстове.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Според президентската институцияв медийни публикации некоректно се твърди, че юридическият екип на президента е допуснал грешка, тъй като държавният глава е наложил частично вето върху Закона за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, приет на 27 септември 2017 г.,
От институцията подчертават, че с издадения президентски указ се връща за ново обсъждане целият закон, а не само оспорените текстове.
"Не само юристите в президентската институция, но и Конституционният съд и цялата практика по упражняване на вето, следват стриктно разпоредбите на Конституцията на Република България - чл. 101: „…. Президентът може мотивирано да върне закона в Народното събрание за ново обсъждане…“. При упражняване на конституционното право на вето президентът с указ връща целия закон, независимо дали са оспорени отделни негови разпоредби, или целият текст", съобщават от пресцентъра.
"Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание (ПОДНС) още през 1991 г. урежда процедурата, която се развива при упражнено вето на президента. Сега действащият ПОДНС в чл. 86 съдържа подробна уредба, като регламентира двете възможни хипотези на върнатия закон – оспорен в цялост или частично. Напомняме, че в пленарна зала се гласува целият закон, а не само оспорените от президента разпоредби", заявяват още от прессекретариата.