Държавна агенция "Разузнаване" (ДАР) да може да обработва, съхранява и използва информация за хибридните атаки, както и за асиметричните рискове и заплахи. Такова предложение за изменение в Закона за Държавна агенция "Разузнаване" са внесли депутати от ГЕРБ, съобщава в. "24 часа".
Още: Ще се увеличава ли възрастта за пенсиониране? Мнението на социалния министър
Още: Делото за скараните ДПС-та закъса във ВКС
Измененията означават, че така ДАР ще има повече оперативна работа и по-малко аналитични функции.
Сред идеите е да бъде създадено ново междуведомствено контратерористично звено точно при ДАР. Там ще влизат органи и структури на прокуратурата, МВР, Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), служба "Военна информация" и агенция "Митници". Целта на звеното е да може да се действа бързо спрямо хора, за които е придобита информация за извършване и подготовка за терористични действия.
За новото звено ще трябват 1,5 млн. лева годишно. За издръжка и текущи разходи от тях ще се отделят 610 хил. лв., а за капиталови разходи 890 хил. лв.
Още: Керемедчиев обясни защо Тръмп-младши не се срещна с нито един български политик
Още: Кирил Добрев: Нека ни хейтят колкото си искат за намаляването на скоростта
Въвежда се и забрана бивши служители на агенцията да осъществяват контакти с лица, станали им известни по време на оперативно-разузнавателната дейност, освен ако не им е дадено изрично съгласие от председателя на агенцията за това. Органите на ДАНС пък сами да могат да правят проверка, за да установят самоличността на лицата, които разследват, предвижда промяна в закона за агенцията за национална сигурност, която се прави през преходните и заключителни разпоредби на този за ДАР. В момента тази дейност се извършва от Министерството на вътрешните работи по искане на ДАНС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министърът на туризма отговори на Радев: Критикува ни като политик през аргументи
Още: Караджов раздава обещания: До 2029 г. ремонтираме изцяло релсите на БДЖ
Законопроектът предвижда и автомобилите на ДАР да могат да се движат със специален режим в случаите, в които пренасят пратки с разузнавателна информация или се превозват високопоставени служители.