Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Плащаме обезщетения по 6 осъдителни решения на Европейския съд

10 юни 2015, 13:36 часа • 4103 прочитания

Държавата ще изплати обезщетение от 12 000 евро за неимуществени вреди на мъж, лежал във Варненския затвор, съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет.

На днешното редовно заседание правителството прие за изпълнение 6 решения на Европейския съд по правата на човека по дела срещу България.

По делото „Димчо Димов срещу България” Съдът единодушно е установил, че е нарушена забраната за изтезанията и унизително отношение, както и на правото на зачитане на личния живот. Жалбата се отнася до обездвижването на Димов в продължение на девет дни на легло в медицинския център към Варненския затвор, както и с контролирането от страна на затворническите власти на неговата кореспонденция. Извършената от местните власти проверка по случая е имала ограничен обхват и не са засегнати основните аспекти на оплакването на жалбоподателя. Присъденото обезщетение е 12 000 евро за неимуществени вреди, както и 4000 евро за разходи и разноски по делото.

Нарушенията по делото „Ягнина срещу България” са на правото на достъп до съд и на правото на ефективни правни средства за защита, защото към момента на събитията националното законодателство не е предвиждало процедура за принудително изпълнение на решенията на административните съдилища. Неизпълнението на окончателно решение на ВАС от юли 2005 г. е на НЕЛК. На жалбоподателката е присъдено обезщетение за неимуществени вреди в размер на 2 400 евро, както и 1 500 евро за разходи и разноски.

Неспазване на презумпцията за невиновност е причина за осъдително решение по жалбата на Тони Костадинов. През 2009 г. бившият полицай е арестуван по подозрение, че е част от престъпна група. Според Съда, изявленията на официални лица на пресконференция в деня на задържането са надхвърлили представата за предоставяне на информация и са създали в обществото впечатление, че жалбоподателят е сред най-влиятелните членове на престъпна група. Присъденото обезщетение за неимуществени вреди е 3600 евро, а за разходи и разноски – 1500 евро.

По жалбата „Илиева и др.” е установено нарушено право на собственост. Делото е свързано с прекомерни забавяния по реституционни процедури. На единия от жалбоподателите е присъдено обезщетение в размер на 2000 евро, на другите двама – по 1000 евро. Общо те получават и 1000 евро за разходи и разноски по делото.

Правителството ще изпълни и решенията на ЕСПЧ, с които определя обезщетения по две други дела – „Хаджигеоргиеви срещу България” и „Неделчева и други срещу България”. Делата, свързани с реституция на земи и обезщетение за одържавени земи, са разгледани и по тях са постановени решения през 2013 г. Съдът е поставил срокове за постигане на съгласие между държавата и жалбоподателите. По първото дело реституционнатапроцедура е приключила и  на жалбоподателите им е присъденото обезщетение за имуществени вреди от 8000 евро и 1000 евро за неимуществени вреди. По второто дело не е постигнато споразумение между страните за справедливо обезщетение и ЕСПЧ присъжда 20 050 евро имуществени вреди, и 544 евро за разходи и разноски.

Росита Илкова
Росита Илкова Отговорен редактор
Новините днес