България обсъжда варианти за реакция по повод напрежението между Русия и НАТО. Това каза премиерът Кирил Петков и припомни, че настояването на Москва да бъдат изтеглени силите на НАТО от България и Румъния не помага за деескалацията, което е основен приоритет на България (ВИЖТЕ ВСИЧКО ПО ТЕМАТА ТУК).
Относно това, че страната ни ще получи подкрепление от Испания и Нидерландия, премиерът заяви, че в момента се разглеждат различни опции:
„Хубавото е, че има варианти, които в момента се обсъждат. И това, което мога да ви уверя, че те са с пълния приоритет на България като държава, конструктивното членство в НАТО, и с фокус, както казах, деескалация на напрежението."
Темата беше коментирана и от вицепремиера Корнелия Нинова по време на Конгреса на БСП. Според Нинова позицията на България трябва да бъде съобразена с подписаното коалиционно споразумение:
"България е суверенна и независима държава, която взима решенията си самостоятелно и вън от всякаква чужда намеса, независимо откъде идва. Ние не желаем да бъдем въвличани във война. Настояваме да се намали напрежението и споровете да се решават с дипломатически средства", каза Нинова, цитирана от БНР.
Междувременно Русия обвини НАТО, че в отговор на предложенията ѝ за гаранции за сигурност САЩ и другите членки на НАТО са започнали "токсична" кампания с фалшиви обвинения срещу Москва. Това се казва в коментар на руското външно министерство, цитиран от РИА "Новости".
"Вместо да се концентрират върху отговорите на съществените въпроси, поставени в руските документи, Белият дом и западните му съюзници започнаха информационно-пропагандна кампания, която представя страната ни като „агресор“, „враг на цивилизована Европа“ и заплаха за международната стабилност“, заявяват от руското ведомство.
По-рано руската страна предупреди, че по-нататъшно игнориране на опасенията на Русия за собствената ѝ сигурност ще има сериозни последствия.