ДПС внесоха в Народното събрание промени в Закона за публичните финанси, в който се предвижда да се сложи край на практиката, налагана от "модела джипка", на общините да се предоставят средства с Постановления на Министерския съвет. ДПС предлага те да се одобряват от Народното събрание.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Вносители са Делян Пеевски, Йордан Цонев, Мустафа Карадайъ и Хамид Хамид.
Те предлагат още пълна забрана на поръчките "ин хаус" и сключването на рамкови споразумения.
„Тази възможност, допускана от европейското законодателство по изключение за малки поръчки, беше използвана широко от третия кабинет на ГЕРБ при възлагане на строителство на магистрала "Хемус" , замаскирано като договори за наем на техника и персонал“, се казва в мотивите на ДПС.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
"В редица доклади на различни европейски институции се съдържат все по-остри критики за корупционни практики при разходването на публичен ресурс. Достатъчно е да споменем скандалите около "Автомагистрали". Създава се обществено очакване тези механизми за възлагане на обществени поръчки веднъж завинаги да бъдат премахнати от закона", твърдят депутатите от ДПС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Всъщност промени са предложени и в Закона за обществените поръчки. А идеята на ДПС е да не може правителството да разпределя пари от централния бюджет без думата да има Народното събрание. Същото важи и за харченето на резерва за непредвидени и неотложни разходи, което също трябва да минава през одобрение от парламента. Според намеренията на ДПС, Народното събрание ще приема капиталова програма за общините, която ще включва целево средства за инфраструктурни проекти и проекти за икономически растеж.
Възможността правителството да преразпределя пари извън уточненото в Закона за държавния бюджет е налице от поне 15 години, включително и когато ДПС беше във властта в кабинета "Орешарски". А ако бъде напълно забранена, при спешни случаи ще има голямо забавяне, докато парламентът стигне до одобрение.