Напълно според прогнозите Народното събрание отхвърли президентското вето върху измененията в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.
За отхвърляне на ветото гласуваха 127 депутати от 127 присъстващи, предаде Агенция "Фокус". Единодушието даде повод на заместник-председателя на парламента Мая Манолова да пусне поредната си отровна стреличка с думите: "Беше преодоляно поредното вето на президента".
Според приетите текстове, право на собственост върху земеделски земи ще могат да придобиват физически или юридически лица, които са пребивавали или са установени в България повече от 5 години.
Това е противоречие с Конституцията, смята Плевнелиев и посочи, че приетите промени де факто въвеждат забрана за българските граждани да си купят земеделска земя, ако не са пребивавали 5 години на територията на страната. Над 2 милиона български граждани зад граница няма да могат да придобиват право на собственост – така вместо законодателят да създава условия те да осъществяват стопанска дейност и да развиват икономиката чрез инвестиция в земеделието, въвежда забрани, смята президентът.
В България собствениците на земеделски земи са около 2,5 млн. души, а ползвателите около 600 хил. души. С приемането на закона са решени два основни въпроса, заяви вносителят на промените проф. Светла Бъчварова, депутат от БСП.
Първият се отнася до изискванията при покупка на земеделска земя, които, по думите й, досега са били "празен лист" в българското законодателство, като не е имало никакви ограничения кой и по какъв начин може да придобива българска земеделска земя. Ограничението, което се налага, е чуждестранни юридически лица, които са извън страните-членки на Европейския съюз да не могат да купуват земеделска земя в България.
Второто предложение беше свързано с покупката на земеделска земя от физически и юридически лица в рамките на ЕС в България и изискването те да са пребивавали поне 5 години в България, за да имат тази възможност, като освен това трябва да декларират доходите, с които купуват тази земя. Досега в законодателството нямаше абсолютни никакви изисквания, за разлика от разпоредбите в други европейски страни, където претенциите към купувачите са бил сред най-сериозните изисквания с цел земята да се обработва, посочи Бъчварова.