Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парламентът отхвърли идея да отпадне квотата за заетост за хората с увреждания

05 декември 2018, 12:37 часа • 2111 прочитания

Депутатите отхвърлиха предложението на  „Обединени патриоти“ да отпадне задължението на работодателите да определят работни места за назначаване на хора с увреждания.

Предложението за отпадане на квотите бе направено по време второто четене на изцяло новия Закон за хората с увреждания, но то не срещна одобрението на мнозинството.

Така от днес всички работодатели ще имат задължението да назначат един човек с трайни увреждания, ако предприятието им се състои от 50 до 99 работници или служители.

Ако те имат над 100 работници, тогава хората с увреждания трябва да бъдат 2 на 100 от средносписъчния състав.

От парламентарната трибуна мярката бе оспорена от лидера на НФСБ и бивш вицепремиер по икономическата и демографската политика Валери Симеонов.

„Тази философия е насочена към санкциониране на онези „злодеи“, които имат привилегията и нещастието в България да се наричат предприемачи, бизнесмени и търговски функционери.

Не мога да приема, че през механизма на санкциите и налагането на задължителни квоти, ние трябва да налагаме спазването на закона по този начин. Напротив, аз мисля, че отношението на Народното събрание към бизнеса трябва да бъде по-скоро отношение на партньорство“, подчерта Симеонов.

Според него подобни мерки са принудителни, а с тях парламентът демонстрира „лицемерна загриженост за хората с увреждания“, но няма да постигне нищо.

На изказването му реагираха от БСП. „На мен ми е ясно, че на политиката се гледа рационално, не емоционално. Във вашето изказване не видях нищо от това. Осъзнавате ли, че става въпрос за 1 човек на 100 души?“, попита депутатът от левицата Михаил Христов.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес