Ветото на президента Румен Радев върху смесеното гласуване с бюлетини и с машини на предстоящия парламентарен вот падна след близо 3 часа на разгорещени дебати. В крайна сметка със 124 гласа "за" и 89 "против" депутатите прегласуваха спорните текстове.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
В мотивите на президента за ветото беше посочено, че подобно съчетание от машинно гласуване и гласуване с бюлетини отнема предимствата на машинното гласуване и увеличава недостатъците от хартиения вот, ръчното преброяване и оформяне на протоколите.
Радев наложи вето и на текстовете, с които се дава възможност да се провеждат референдуми и по въпроси от компетентността на Великото народно събрание. То също не мина.
Разисквания
БСП отправи сериозни критики към изборните промени. Според депутата на социалистите Крум Зарков изборното законодателство у нас през последните три години напомняло на "сапунена опера" - "повтарящ се сюжет, безкрайна драма и очаквана развръзка".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
По негови думи мнозинството иска да саботира и обезсмисли машинното гласуване.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък призова за единение, за да се реши проблемът с фалшификациите на изборите.
"Днес се обръщам към всички партии в парламента, партиите извън парламента, НПО, гражданските сдружения, едно от решенията на този проблем днес е в нашето обединение за честни избори. Обръщам се към всички тези партии и структури на обществото. Знаем, че сега е момент, в който се мерят сили, в който се трупат оръжия за предсрочните или редовните избори. Броят се гласове.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Нищо от това няма да има значение, ако днес не се обединим всички, за да гарантираме честните избори", заяви Нинова и добави, че единственото останало решение на този проблем е във високата избирателна активност.
"Отново ще провеждаме избори и отново мнозинството прави промени в последния момент. Многократно сме били осъждани за тази порочна практика, а това създава несигурност в администрацията.
Вторият проблем, изборите в България се фалшифицират и манипулират. Почти 466 хил. недействителни бюлетини, в отделни секции са 90% през 2019 г. на местните избори. Половин милион българи са били оставени без глас и то заради мешинации. Залагате условията за това в закон. Корупцията е заложена в закон. Сега правите същото в изборните правила, каза председателката на БСП, цитирана от 24 часа.
Вече започваме да се разделяме на идеологически принцип за това кой иска хартиено и кой машинно гласуване, подчерта Тома Биков от ГЕРБ и обърна внимание, че дори в САЩ , където се гласува с машини, от години се води дебат за премахването на машините, защото е много лесно за манипулиране на вота.
"ПГ на ДПС ще подкрепи ветото и ще гласува против законопроекта", заяви Йордан Цонев и посочи, че причината за това са многото недействителни бюлетини заради преференциите.
"Не може при 2/3 сгрешени протоколи да има доверие в изборния процес, затова искахме 100% машинно гласуване, въпреки че ще затрудни една част от избирателите. Да не се учудите, ако след едни нормално проведени избори някой в България след 30 години демокрация не ги признае тези избори", каза още Цонев.
Управляващите пък твърдят, че избирателите са тези, които искат да има и хартиени бюлетини. Председателката на парламента Цвета Караянчева даде пример, че в Кърджали идват симпатизанти от БСП в офиса на ГЕРБ с молба да се запази хартиеното гласуване.