На следващите три предстоящи вота в страната електронното гласуване ще е експериментално. Централната избирателна комисия ще направи своите изводи и чак тогава ще даде препоръките си на законодателя, който да реши дали да го въведе или не в реални избори. Това стана ясно от думите на говорителят на ЦИК Александър Андреев пред БНТ.
Още: Вещо лице на КС: В чувалите от две секции в София няма никакви бюлетини
Вчера той обяви, че комисията е готова с пътна карта за въвеждането на електронното гласуване до 2023 г. Но все още има много неизвестни за машинното гласуване, свързани както с промени в Изборния кодекс, така и с правителствени решения.
ЦИК с план за въвеждане на електронно гласуване до 2023 г.
В момента с последните промени в Изборния кодекс беше прието машинното гласуване да остане за парламентарни, президентски и европейски избори остава. Тя отпадна само за местния вот. През 2021г. предстоят парламентарни и избори за президент и вицепрезидент в страната и по сега действащият закон в тях трябва да има и дистанционно електронно гласуване във всички секции, без тези с под 300 гласоподаватели, в чужбина и специализираните заведения като лечебници или домове за възрастни хора.
Още: Обрат в последната секунда: ВСС с изтекъл мандат няма да може да избира главен прокурор
Още: Хамид Хамид: Оставаме твърда опозиция
В предстоящите избори електронното гласуване ще е експериментално, за да се съобрази техническото задание на тази система, за да може тя да отговаря на условията за киберсигурност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Главчев като за последно: Няма нищо по-добро от редовно правителство и край на кризата
Още: Лена Бориславова: Съставът на проектокабинета е меко казано скандален
"В един от следващите избори, избирателите, които желаят, биха могли да се регистрират и биха могли да гласуват експериментално. Гласовете им обаче няма да бъдат зачетени, но така ще се тества системата", поясни Андреев.
Все още няма гаранция за тайната на вота и отчитането на изборните резултати, което е основна пречка пред дистанционното е-гласуване у нас.
"Към момента няма изградена национална система за електронна идентификация - електронният подпис не се използва от много хора, не всеки ще може да участва на тези избори", допълни говорителят на изборната ни комисия.
Още: "На някого не му е харесала съдебната реформа": Ивайло Мирчев за преговорите за кабинет без ДБ
Още: Депутатите пратиха в историята комисията за чума и шарка по животните (ВИДЕО)
Говорителят на ЦИК подчерта отново, че комисията препоръчва на законодателя да отпадне забраната за екзитполовете в деня на изборите, защото забраната не работи.
"Тази забрана реално не се спазва масово. В тази връзка ЦИК установява нарушенията. Налагат се глоби, но в крайна сметка тези резултати се обявяват в социалните мрежи. Това поставя в дискриминационно положение останалите медии. И в тази връзка ние правим препоръката – законодателят да преразгледа тази забрана, а ако остане, са нужна допълнителни уточнения", подчерта той.