Продължава прикриването на цялата технология по подписването на скандален договор от изпълнителния директор на КИНТЕКС, алармира лидерът на АБВ Румен Петков и настоя МВР да се заеме със случая. "Кореспонденцията между ДКК и КИНТЕКС, с която практически ДКК разпорежда на КИНТЕКС да се сключи договора, трябва да бъде иззета, иначе имаме сериозни основания да считаме, че тя ще изчезне и по този начин да се заметат следите на една от най-скандалните сделки", заяви Петков. "Предният министър на икономиката Кирил Петков прикри кореспонденцията между ДКК и КИНТЕКС, в резултат на която КИНТЕКС подписа скандалния договор с един сърбин, в резултат на което КИНТЕКС преведе 5 млн. долара, от което нищо не последва, посочи лидерът на АБВ и коментира: "Няма сърбин, няма 5 милиона долара и тази кореспонденция продължава да не вижда бял свят".
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Като възмутително и необяснимо, Румен Петков определи решението на ДКК преди 10-тина дни да върне за изпълнителен директор на КИНТЕКС г-н Александър Михайлов, който е бил на този пост, назначен от Бойко Борисов и е подписал въпросния договор със сръбската компания.
"Първоначално Междуведомствената комисия отказва лиценз на сръбската компания, дни по-късно издава лиценз, буквално дни след издаването на лиценза следва договора с КИНТЕКС, разказа Петков и подчерта: "Този човек който подписа договора – г-н Александър Михайлов от десетина дни отново е изпълнителен директор на КИНТЕКС".
Румен Петков се усъмни дали целта не е да се прикрият определени стъпки и действия, които са накърнили финансовото състояние, авторитета и престижа на нашия държавен търговец КИНТЕКС. Той подчерта, че България през всичките години, в които е участвала и като производител, и на пазара, не е допускала да бъде обвинявана в нерегламентирани действия, които са извън инструментите за контрол, които и европейската и световната общност са наложили.
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
За данните, изнесени от Румен Петков, зам.-председателят на БСП и водач на листата на "БСП за България" в Сливен Атанас Зафиров също изрази тревога. "Няма как да не ни тревожи, когато хора, безспорно свързани с този порочен модел на управление на сектора, биват възстановявани на същите позиции", каза той. Зафиров е категоричен, че, подобни кадрови назначения, преди да бъде даден отговор на въпроса къде изчезнаха парите, са неприемливи. "Защото, те означават само едно – на практика връщане на Бойко Борисов в управлението под формата на различни подобни кадрови назначения", заяви Зафиров и подчерта: "Няма как да бъдем съпричастни към подобно поведение".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Зам.-председателят на БСП съобщи, че едно от първите неща, които "БСП за България" ще инициират в следващото Народно събрание, в работата на Комисията по отбрана, ще е именно изслушване на всички органи по отношение на тази сделка и тази изчезнала сума.
Румен Петков разказа за визитата си във ВМЗ Сопот с депутата Владимир Маринов и сподели: "Колективът на ВМЗ - повече от 3000 души, са изключително разтревожени от това с какъв цинизъм бяха излъгани от Кирил Петков, че се отива към смяна на борда. Те бяха в стачна готовност, включително със заявеното намерение да протестират в София пред Министерския съвет. Кирил Петков ги излъга, че сменя борда. Аз още тогава предупредих, че бордът ще бъде овековечен и така и стана - беше обявена саката процедура за избор на ново ръководство на ВМЗ, която с достатъчно солидни аргументи беше отменена от настоящия министър на икономиката и всъщност тези 3500 – 4000 души във ВМЗ Сопот бяха излъгани по най-циничния начин".
Според Петков, когато такъв чувствителен сектор като ВПК се управлява по толкова безогледен начин и се слугува на интереси които са много встрани от държавните, катастрофата е неизбежна. "В случая катастрофата беше много умело дирижирана от Кирил Петков", подчерта лидерът на АБВ.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Като илюстрация на безхаберието в управлението на сектора, зам.-председателят на БСП Атанас Зафиров посочи, че за осигуряване на 100 лв. приходи в ТЕРЕМ се правят 120 лв. разходи. Той изтъкна, че в края на 2009 г. ТЕРЕМ е разполагал с над 50 милиона свободни средства, но в продължение на 10 години така са разходвани, така са инвестирани, че в момента счетоводните загуби надвишават 62 млн. лв.
Зафиров и Петков потвърдиха ангажимента на БСП и АБВ да стабилизират отбранителната индустрия.
"В последните 10 години отбранителната индустрия и сектор „Отбрана“ като цяло бяха отдадени на изполица на коалиционни партньори на ГЕРБ и като резултат виждаме какво е днешното им състояние", посочи Зафиров. Той съобщи още, че в последните години се засилват процесите на обезкървяване на предприятията от структурата на "Терем" и се виждат все по-лоши финансови резултати, които обаче по някакъв начин остават скрити".
По думите на Румен Петков, последните 10 години на Борисов и на ГЕРБ са най-мрачните в историята на отбранителната индустрия на Република България. "Те бяха свързани с изключителна агресия срещу предприятията от военно-промишления комплекс, абсолютно необоснована и с нищо немотивирана. В резултат на това беше дискредитирана сериозно позицията на държавния търговец "Кинтекс" и на няколко от най-големите ни предприятия. На два пъти полиция, жандармерия и прокуратура, ДАНС нахлуваха в държавния търговец "Кинтекс", без впоследствие да има резултати", посочи Петков. Той изрази тревога, че дискредитацията на това предприятие е нанесла сериозни поражения на бизнеса ни с Индия, Алжир, Тунис и ред други държави.
Румен Петков съобщи още, че коалиция "БСП за България" ще предприеме мерки по възстановяване и укрепване на ефективността на Сдружението на българската отбранителна индустрия "Акад. Стефан Воденичаров" и възстановяване на взаимовръзките и съвместната работа на предприятията от отбранителната индустрия.