Парламентарната група на "Воля" предлага въвеждане на мажоритарен вот без листи, образователен ценз, както и заснемане на целия изборен процес. Това стана ясно в Народното събрание, където партията на Веселин Марешки организира събитие, посветено на мажоритарната избирателна система. На него той лично представи промените в Изборния кодекс, които ще бъдат внесени от партиятa.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
В предложенията на партията е предвидено запазване на районирането на страната на 31 избирателни района, като всяка партия ще има право да издигне брой кандидати до 2 пъти броя на мандатите.
Според Марешки предимствата на проекта на партията е, че ще се избира между доказани личности и така уважаваните хора по места ще влязат в НС.
Предвижда се в изборната бюлетина кандидатите да са подредени по азбучен ред, без номера пред тях. Името на съответната партия ще се изписва след името на нейния кандидат. Така избирателят ще вижда първо името на кандидата. В парламента ще влизат онези кандидати, които са получили най-много гласове. Марешки обясни, че с тази система се решава и въпросът с представителността, тъй като, ако кандидат на малка партия има достатъчно гласове в съответния район, той ще влезе в парламента.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Той обясни, че видеозаснемането, което предлагат, ще се случва извън тъмната стаичка, за да бъде запазена тайната на вота. По думите му обаче партията не знае колко точно ще струва това. "Колкото и да струва, ще е по-евтино от машинното гласуване, а и ще е по-ефективно", сигурен е народният представител. Той постави под въпрос сигурността на машинния вот, защото по думите му има "всякакви факири, които могат да направят така, че човек да не може да си познае гласа".
Относно образователния ценз, Марешки заяви, че това е задължително условие, тъй като хората, които гласуват, "трябва да могат да прочетат поне имената на кандидатите". Това е така, защото в нашето предложение няма номера, които улесняват купуването на гласове", добави той.
От "Воля" дори показаха примерна бюлетина, която би могла да бъде използвана при избори за народни представители.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
"Не твърдим, че сме измислили най-хубавото и прагматично нещо, затова сме готови на промени", категоричен беше обаче той.
Попитан дали подкрепя законопроекта на БСП, който предвижда смесена избирателна система, Марешки заяви, че подкрепя всеки законопроект, който повишава мажоритарността в изборния процес. Категорично сме и за изчистване на списъците от "мъртви души", посочи той.