Години наред Георги Господинов ще бъде най-добрият, най-блестящият посланик на страната ни, хилядократно по-популярен и по-влиятелен от всички български политици и дипломати, взети заедно. Това каза депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Манол Пейков от трибуната на Народното събрание в декларация, посветена на международното признание за романа "Времеубежище", награден с International Booker Prize.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Пейков, който е издател на Георги Господинов на български език, определи Booker като една от най-престижните световни литературни награди, съизмерима само с Нобеловата - "която обаче се връчва за цялостно творчество, за разлика от Booker , която се дава за една-единствена книга".
"Хората по цял свят ще се смеят и ще страдат с неговите герои, а когато се спомене магическото име "България", прочелите и харесалите книгите на Георги Господинов ще изпитват внезапна топлота, защото вместо с обичайните клишета, тиражирани на Запад по отношение на източноевропейците – наркотрафик, проституция, каналджийство, евтина работна ръка – те ще свързват страната ни с героите, идеите, думите и образите, прочетени в книгите на Господинов и загнездени в ума и сърцето им", каза Пейков.
Той обаче обърна внимание на факта, че Господинов постигна успеха си "не само без никаква държавна подкрепа, а въпреки бездействието, неадекватността и липсата на отношение на държавните ни институции".
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Депутатът даде пример с обидно ниските заплати на хората на културата, които работят в бюджетни институции, неспособността на България да промотира талантите си с активна подкрепа за превод на български книги на чужди езиди и хаотичните и безцелни участия в световни книжни изложения. Още: Георги Господинов: Ние непрекъснато сме потопени във времеубежището на езика
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
На финала той се обърна към останалите народни представители - с видим акцент към "Възраждане" - като посочи, че Георги Господинов дефинира патриотизма като "спокойствието да бъдеш българин", а не като агресия и омраза.
"Да си патриот не означава да си татуираш Ботев и Левски на прасеца и да псуваш кръшно съперника от някоя съседна на нас страна по време на приятелски футболен мач. Да си патриот означава да обичаш езика си, да помагаш на съседите си, да създаваш около себе си острови на спокойствие и нормалност. За да може някой ден те да се слеят в материк. И всички да се чувстваме удобно и уютно в кожата си на българи", каза още той.
"Ако искаме да заемем достойното си място сред семейството на европейските народи, трябва да спрем да се обграждаме с бодливата тел на ксенофобията, с фиксациите по миналото си величие и с непробиваемите стени на "свещената" ни национална валута.
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Ако искаме успехът на Господинов да не бъде единично, случайно явление, а да се превърне в пъртина, по която да минат и други – трябва да издигнем българската култура на полагащото й се място и да я превърнем в национален приоритет", каза Манол Пейков.