Да, искаме този вот на недоверие да мине. Ще правим промяна на управлението. Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова на въпрос какво всъщност иска.
Още: Не може в глутница вълци да пратиш агне: Ревизоро за бъдещия вътрешен министър
Още: Президентът връчва първия мандат на ГЕРБ
"С кого и как ще се управлява, нека дойдат избори, да видим кой ще влезе в парламента – по време на такава предизборна кампания се решават такива въпроси", обобщи Нинова. Тя видя в такива въпроси тактика на ГЕРБ да се отклони вниманието от кризи като тази в Перник.
Попитана от Нова телевизия за варианта "Белмекен", за да дойде вода в Перник, Нинова отвърна, че служебният кабинет трябвало да положи всякакви усилия за водата и то не само за Перник, а и за други места – като Шумен, Ботевград. "Уважавам това, което каза Йорданка Фандъкова вчера. Тя каза, че една криза не може да се потушава с друга криза", подчерта лидерът на БСП.
Решението да се прави ВиК холдинг е паническо, смята още Нинова, която посочи, че холдингът ще обхване само 50-60% от ВиК-тата – само тези, в които държавата държи управлението, ще влязат. И попита защо се говори за 1 млрд. лева – за какво ще отидат тези пари, откъде ще дойдат тези пари, няма ги в бюджета. 400 язовира са в предаварийно състояние, напомни Нинова. А на въпрос дали БСП ще иска национализация на ВиК сектора, както искаше с ЕРП-тата и какво ще направи като премиер, червеният лидер коментира, че утре (22 януари) социалистическата партия е поканила всички известни хидроинженери, строили големите ВиК проекти. Тя се съгласи, че времето специално за Перник е малко, но позицията ѝ е, че "политиците трябва да стъпим на експертиза".
Още: Двама министри ще обясняват за безводието в страната
Още: Ще бетонира ли Народното събрание Сарафов за главен прокурор?
Нинова напомни, че вече има съмнения за варианта "Белмекен" – например дали стената на язовир "Бели Искър" ще издържи. И попита защо да не се ремонтира първо стената на "Бели Искър", като настоя, че това трябва да се направи първо, а който 5 години не го е направил, да си носи последствията. "Това е голяма опасност", подчерта Нинова, според която първо се гарантира да няма опасност и тогава стъпка по стъпка се докарва вода в Перник. "Ние сме "за" гаранции да няма рискове", каза червеният лидер.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Първан Симеонов за евентуално правителство: Нека изчакаме, докато се стигне до резултат
Корнелия Нинова увери, че сега е времето на експертите, но не отговори конкретно защо тогава например преди 15 години червените общински съветници са гласували да се нарежат тръбите от язовир "Пчелина" за "Стомана Индъстри". Тя каза, че не може да се гледа само миналото и попита кой от миналото сега е виновен да се внесе толкова много боклук в България от чужбина, специално от трети страни (държави извън ЕС). "Кой ти е виновен, че за 10 години сте увеличили три пъти цената на водата, а е възстановен 1% от ВиК мрежата", продължи Нинова.
Соцпредседателят определи и позицията на "Обединени патриоти" по кризата с Перник за най-странна. Да изтрият това "патриоти" от заглавието, посъветва тя, като ги упрекна, че тровят собствения си народ и напомни за търговията с документи за българско гражданство. "Патриотите" искат да удържат властта на всяка цена, заключи Нинова.
За финал Нинова коментира ареста на Нено Димов – според нея, ходът има известен смисъл, има и известно потушаване на напрежението. Червеният лидер обаче нападна новия екоминистър Емил Димитров-Ревизоро, който според нея казал, че в ТЕЦ "Бобов дол" не се горели опасни отпадъци, но това не било вярно - на нея ѝ разказал човек, работещ в ТЕЦ-а за добра заплата, че се убол на някаква игла от отпадъци, които се горели, тръгнал по болници и трябвало да напусне работа. И изброи как там имало хепатит А, хората го виждали всеки ден как на ден минавали по 50 камиона с боклук. Припомняме, че Димитров каза друго за ТЕЦ-а – припомнете си какво в този материал!
Още: Велислав Величков: С гласуването в правна комисия вече има щемпел за правителство
Още: Незаконната миграция и мрежите за трафик събраха министри от България, Турция и Гърция (СНИМКИ)