Във връзка с публикации относно Определение № 465 от 04.11.2019 г. на Върховния касационен съд, касаещо искова молба от Министерството на културата към фирмата изпълнител на проект „Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика“, Министерството на културата уточнява:
Министърът на културата не осъществява процесуалното представителство на министерството, за което са упълномощени юрисконсултите на институцията.
Според нормативната уредба, регламентираща дейността на институцията, дирекция „Правнонормативна дейност и обществени поръчки“ осъществява процесуалното представителство и правната защита на министъра и на министерството пред всички съдебни инстанции, планира, организира и координира всички дейности във връзка с подготовката и провеждането на съдебни и други правни процедури, дава правни становища по прилагането на законовите и подзаконовите нормативни актове, следи за изпращането в нормативно установените срокове на информацията, свързана с договорите, по които министерството е страна.
В тази връзка и с оглед резултатите по съдебния иск, предявен от Министерството на културата към фирмата изпълнител на строителните дейности по проект „Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика“, директорът на дирекция „Правнонормативна дейност и обществени поръчки“ Татяна Цветанова подаде молба за напускане.
Дисциплинарният съвет към Министерството на културата продължава проверката по изясняване на фактите и обстоятелствата, както и действията на всички служители на Министерството, довели до Определение № 465 от 04.11.2019 г. на Върховния касационен съд (ВКС). Резултатите от проверката ще бъдат оповестени своевременно, съобщават от министерството на културата.
БГНЕС припомня, че Министерството на културата пропусна последния срок да обжалва съдебното решение, с което бе отхвърлена претенцията му за неустойка към строителя на столичното Ларго. Това ставаше ясно от определение на ВКС, с което делото бе окончателно приключено. Това означава, че Министерството на културата не само няма да получи 753 хил. лв. неустойка, но и ще трябва да плати над 73 хил. лв. разноски по делото.
Ремонтът на Ларгото бе повод за скандала, придобив известност като "Ало, Банов съм". В началото на годината Елена Йончева от БСП оповести записи, от които твърдеше, че става ясно как Банов дава инструкции да се оформят документи, за да не дължат изпълнителите неустойка. Самият Банев няколко пъти заяви, че не може да бъде обвиняван, защото министерството води дела за неустойка. От определението на ВКС става ясно, че МК дори не е спазило срока за обжалване на делото, като последната възможност за това е била на 12 март. От министерството твърдяха, че са подали жалбата по пощата, обаче печатът на писмото е с дата 13 март, и жалбата не е била приета.