Жегата дойде от ИТН, после се координираха с ГЕРБ, а вчера в Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) и с ДПС. Явно много добре съм си свършил работа. Това заяви служебният министър на икономиката Кирил Петков и поясни: „Мен това лично ме мотивира, когато има толкова силна съпротива, значи съм на прав път”.
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
По думите на Петков, имало гласуване дали да присъства на КСНС, след като има и доклад за рисковете пред българската икономика в следващите няколко месеца. Гласовете против бяха ИТН, ГЕРБ, ДПС и БСП, твърди икономическият министър. В крайна сметка, Петков е бил пуснат на съвета.
Имахме да обсъждаме няколко огромни кризи – КОВИД, пенсиите, бюджета, бежанската криза. На базата на това, по думите на икономическия министър пред Нова телевизия, председателят на ДПС Мустафа Карадайъ попитал „кога Кирил се е отказал от канадското си гражданство”. Президентът казал, че не за това е свикан КСНС и Карадайъ си тръгнал. Не можех да повярвам, че тези хора трябва да са националноотговорни за нашето бъдеще, заяви Петков.
Тошко Йорданов каза и, че „КОВИД, пенсиите – не ме интересува, може би само бежанската криза”, твърди Петков какво е било участието на ИТН на вчерашния КСНС.
Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета
Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията
Румен Радев беше отговорният политик за големите теми. Той не позволи КСНС да се превърне в говорилня за моето гражданство – това е тема на Конституционния съд, каза Петков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Вот без цел и посока, събрал прокремълски отломки": Социолог с коментар за гласуването
Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка
Не, нямам валиден канадски паспорт – върнах го на канадските власти. Придобих гражданството на 14 години, направих волеизявлението си за отказ през април, при първата възможност, разказа Петков. Чуждото гражданство е въпрос на собствен избор, не е натрапено – това гласи основата на решение на Конституционния съд от 1995 година според прочита на Петков. „Моето волеизявление е моментът, в който аз съм се отказал от канадското си гражданство от страната на България”, заяви той и посочи, че очаква бележка от канадските власти, потвърждаваща решението му – но тази бележка, според Петков, е само формалност.
Кирил Петков не вижда прилика със случая с Жорж Ганчев, защото със САЩ сме имали спогодба, а оттогава и САЩ са променили подхода си – ако човек с американско гражданство поеме публичен пост в друга държава, трябва изрично да потвърди, че запазва американското си гражданство.
Има над 2 000 000 българи в чужбина, напомни Петков, с уточнението, че е много важно те да могат да помогнат на страната си лесно.
Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)
Още: Пеевски отговори на ДБ за контрабандата: Измислени истории (ВИДЕО)
Знаех, че ще има цена, когато приех да бъда министър. Но това, което ме мотивира, е, че много бих се радвал, ако за нашите деца политиката не е мръсна дума, каза Петков. Той обеща, че дори Конституционният съд да вземе решение, че той не може да е икономически министър, това няма да го откаже да търси начин да работи и помага на България.
„Искам да накарам депутатите с моите колеги от служебното правителство колко важно е да актуализираме бюджета”, подчерта министърът. 430 млн. лева няма да влязат при българския бизнес при новата ковид криза. 300 000 служители са това, българските фирми ще трябва да се оправят сами. А за българските лекари – как се очаква по 18 часа на ден да се борят с КОВИД, попита Петков. И добави – какво ще стане при тръгнали 3 000 000 афганистански бежанци и няма актуализация на бюджета. По думите му, най-неприятното е, че пари има, но няма законов начин да се харчат. Какво ще прави следващото правителство при такова положение, ако няма актуализация, попита още Петков.