Какви мерки ще вземе кабинетът след скока на цените на операторите? Ще говори с тях

02 февруари 2024, 10:28 часа • 5231 | прочитания

Кабинетът "Денков-Габриел" засега няма да взима активни мерки срещу заявеното повишаване на цените на услугите на мобилните оператори. Това се разбра от отговор по темата на премиера Николай Денков по време на днешния парламентарен блиц контрол.

Още: На първо четене депутатите одобриха важни промени за родителите в Семейния кодекс

Още: МЕЧ вдигат банкет, ако вотът им на недоверие успее

Това идва като реакция на решението на компаниите да индексират цените на абонаментните планове с процента на инфлацията за миналата година. Vivacom и Yettel вече обявиха какво ще бъде увеличението - съответно 4.5% и 9.5%. От А1 още не са дали информация какъв ще бъде скокът.

Питането по казуса дойде от лидера на БСП Корнелия Нинова. Тя напомни, че всяка година операторите повишават цените и поиска да разбере какво ще предприеме правителството, за да се ограничи тази практика.

По-рано тази седмица депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев обяви в профила си във Facebook, че ще бъдат взети мерки за противодействие на картелните действия на мобилните оператори.

Още: Нанков: Не съм ходил в кабинета на Пеевски и не съм водил Цеков насила

Още: Цеков призна, че е бил в кабинета на Пеевски, но на среща с Нанков (ВИДЕО)

"Ще има разговори"

"Ще говорим с ръководството на мобилните оператори, да им обърнем внимание, че това е лоша икономическа практика, която създава напрежение и те самите не са заинтересовани да я поддържат по този начин. Ще се говори и с контролните инстутиции да бъдат по-активни в тази посока", каза Денков. Още: Омбудсманът против ново вдигане на цените на мобилните услуги

Премиерът Денков каза, че мобилните оператори не са нещо лошо и всеки от нас използва техните услуги.

"Трябва да спазваме правилата на правовата държава, които изискват, когато има сключени договори, те да се спазват", подчерта премиерът. По думите му контролните институции трябва да следят да има правила как се сключват тези договори. Тези институции са Комисията за защита на потребителите, омбудсманът, законодателите.

Още: Кавгата Радев-Борисов за "Боташ" ескалира: Президентът отвърна с корупционен списък

Още: Божанов за вота на недоверие: Кой на кого си подава топката?

"Правителството няма право директно да влиза в договорите между съответните икономическите субекти и хората", отбеляза Денков. Той каза, че съставът на Комисията за защита на потребителите не е на сегашното правителство, той е назначен от служебното правителство, като това е направено по начин, по който най-малкото подлежи на съдебен контрол и текат съдебни дела.

Денков заяви, че всяка една промяна би могла да доведе до сериозни проблеми. Той отново подчерта, че договорите трябва да се спазват и висшата инстанция, която ще реши "кой е прав и кой е крив", е Висшият административен съд.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес