Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) очевидно не желае да бъде извършена независима проверка на българските пътища от независима европейска лаборатория, заяви водачът на евролистата на БСП Елена Йончева.
Досега от левицата са адресирали три искания за това до АПИ, с които настояват да бъдат проверени основните магистрали и пътища, строени и ремонтирани през последните 5 години.
От БСП дори посочиха конкретни 46 точки, от които да бъдат взети проби, въз основа на които да бъде извършена експертиза от независима европейска лаборатория.
„Нашият въпрос е – какво крие АПИ? Още януари месец изнесохме документи и ги внесохме в прокуратурата, от които се вижда, че Община Своге е поискала от АПИ проверка и ремонт на най-опасния участък, където загинаха 20 души.
FB_VIDEO
Според БСП една независима проверка ще бъде от полза както българските граждани, така и за самите строителни фирми.
Водачът на листата на „БСП за България“ уточни, че при всички разговори с пътни експерти те са единодушни, че подобни технически промени, които не отговарят на техническата спецификация се правят навсякъде.
„Навсякъде се подменят материали, намалява се височината на отделните пътни слоеве. Поради тази причина имаме това качество на тези пътища. С тези европейски пари ние заслужаваме добри пътища. С тях могат да бъдат направени прекрасни пътища. Вместо това в моментът, в който те се изграждат се започва ремонт, след това отново ремонт. Знаете, че ремонтите се правят с наши средства“, допълни Елена Йончева.
„Още януари месец изнесохме документи. Внесохме тези документи в прокуратурата“, каза още Йончева. По думите му от тях се вижда, че община Своге е поискала от АПИ проверка и ремонт на най-опасния участък, където загинаха 20 души. Ние представихме този документ в прокуратурата. Още тогава казахме, че износващият пласт в този опасен смъртоносен участък в Своге е с подменено съдържание.
Част от твърдите частици са били заменени с варовик, което на практика намалява себестойността на изразходваните материали, което от своя страна намалява сцеплението на пътя. Считаме, че е една такава независима проверка в европейска лаборатория би била от полза както за българските гражданите, така и за самите строители.
Днес строителите по мнението на експерти връщат около 40 % от стойността на самия път към политиците, към тези, които ни управляват за сметка на качеството на пътя, за сметка на нашето здраве и живот.
Смятам, че една такава независима проверка е изключително важна, защото ще попречи в бъдеще да бъдат правени такива престъпления, свързани със здравето и живота на българина“, допълни Йончева.
Във връзка с иск в прокуратурата от „БОЕЦ“ към премиера, че той е знаел, че пътят е в нередност, Йончева уточни, че не само той е знаел.
„Най-вече е знаела АПИ – още една година преди инцидента Своге. Още 2017 г. в АПИ е имало такова писмо, където се казва, че този участък е изключително опасен, че има подмяна на износващия пласт.
Подмяната не само на износващият пласт е масова практика в България. За да върне един строител 40 % към властта, трябва да се промени и качеството на пътя“, допълни Елена Йончева.