В България няма показатели за каквато и да е продоволствена криза, но цените са високи, а заради развитието на военните действия в Украйна, не може да се правят дългосрочни прогнози какво ще се случва на пазарите. Това каза служебният министър на земеделието Явор Гечев по БНР. Той коментира пред журналисти в Асеновград, че подпомагането на земеделските производители по тази линия трябва да продължи поне до средата на следващата година.
Още: Доганистите зоват за оставки: Разградски кметове минаха към Пеевски (СНИМКА)
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Министър Гечев подчерта, че в момента има затишие на пазара на зърнени култури и няма заявяване на големи количества до края на годината.
"Търговията в черноморския басейн се разглежда цялостно общо. Русия обявиха вече тръгване на пазара, като техните количества на пшеница тази година са рекордни. Затруднено е положението по отношение на Украйна т.е. ние продължаваме да сме солидарна държава и да осигуряваме включително транспортни коридори, което, разбира се, обаче оказва влияние върху българския пазар на зърнени култури".
Така например половината от слънчогледа, който влиза в Европа, се намира у нас. Досега са внесени 700 000 тона, но данните постоянно се променят, уточни Явор Гечев. Той подчерта също, че трябва да се прави разлика между първичен и преработен продукт.
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
Още: България видя "нови рискове" - променя програмата за инвестиции в отбраната
Той направи и прогноза за цените на олиото и хляба:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Срещу потенциални агресори": Купуваме боеприпаси за многофункционалните патрулни кораби
Още: България - в ЕС или с Русия: Дебат като народна песен за вота на недоверие
"Моята лична прогноза е, че малко ще паднат цените по отношение на олиото надолу с вече по-масовата преработка и на нова реколта и на наличностите, които има тука в момента. По отношение на хляба, не мисля, че ще има значителни пазарни разлики".
Явор Гечев също така смята, че нулевата ставка на ДДС за хляба е добра мярка и трябва да се запази, докато не се постигне по-голяма устойчивост на икономиката.