Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Избори 2017: Политиците обещават много, но не казват как ще го изпълнят

20 март 2017, 16:00 часа • 8193 прочитания

Остава на практика по-малко от седмица, преди всички ние да изберем отново кой да ни управлява. Общото усещане е, че голям печеливш от изборите едва ли ще има – и като политическа партия, още по-малко като избиратели. Защото усещането за нещо втръснало до безкрайност залива всеки с малко мозък в главата – пак много приказки и пак едва ли ще видим да бъдат свършени най-важните.

Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати

Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"

Кратък преглед на програмите на основните играчи показва голямо сходство – те са с големината на криминални романи, но сюжетът трудно грабва, ако почнеш да мислиш твърде много. Няма и как да е иначе – говорим за нашите политици.

Отчайващо

От логическа гледна точка впечатление правят езикът на обещанията – ще правим нещо, но КАК не е обяснено. Например – в икономическата програма на БСП четем, че в асортимента на търговските вериги с годишен оборот над 2 млн. лева задължително трябва да се въведат минимални прагове за произведени в България продукти. Праговете са – 51% от плодовете и зеленчуците в асортимента да са български, но само в сезона на производството им и 30% - извън него. Освен това 70% от млякото и млечните продукти, 25% месо и месни продукти, 75% вино и спиртни напитки и ... направо спирам да чета. Кой ще принуди веригите да зареждат по този начин, без да наруши правото на равнопоставена конкуренция – не е ясно. Кой ще каже кога точно започва и свършва сезонът на даден плод и зеленчук - не ми се иска да ми е ясно. За количеството българско производство на съответните продукти и дали ще стигне – ясно е, няма. Примери като червеният в програмите на различните партии – много.

Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

Пари няма - действайте

Общо взето числа в програмите на политическите партии не липсват, но те са обещания, а не обяснения колко ще струват мерките им. Доста се залага на икономическия растеж – ГЕРБ например посочват, че при следващо тяхно управление БВП „може да надмине“ 100 млрд. лева, като прогнозите им са за 120 млрд. лева в края на пълния четиригодишен мандат. БСП искат „ускорен икономически растеж“, но прогноза няма. Реформаторският блок вижда „минимум 3% икономически растеж“, а ДПС прави като „Обединените патриоти“ - 300 лева минимална пенсия, но това можело да стане при над 6% икономически растеж. „Патриотите“, обаче, искат 20% от събраните данъци да си останат в общините. Никой не казва откъде точно ще дойдат парите за пенсии и колко ще струват тези обещания. „Нова република“ обещава 50% от данък общ доход и данък печалба да остават там, където са изработени, както и съкращаване на администрацията с 30% и повишение на заплатите ѝ, но според резултати от работа. Кой ще изчислява тези резултати и какви ще са критериите за формирането на резултата не е обяснено. Партията на Радан Кънев обаче е готова да вдигне средната пенсия до 700 лева, но с условието „повече платени осигуровки – по-висока пенсия“. Колко точно повече осигуровки, за да има 700 лева средна пенсия - пак не е ясно. Колко трябват - не се казва.

Далеч по-скромни с цифрите за икономиката са от „Воля“ на Веселин Марешки – намаляване с 30 ст. на цената на горивата до една година и достигане на цени около 1.80 ст. на литър. Марешки харчи много повече по отношение на демографската политика – например „стимулиране на раждаемостта с 1000 лв. за първо дете; 2000 лв. за второ дете и 3000 лв. за третото (за семейства над 21 години, със средно и по-високо образование)“. Дали обаче тази помощ е еднократна или всеки месец и за колко време – не е много ясно. За всеки първокласник обаче ще има по 100 лева за тръгване на училище и по 100 лева всяка учебна година на добрите ученици с редовно присъствие и добро поведение в училище „Воля“ обещава и десетгодишни безлихвени жилищни заеми (за семейства над 21 години, със средно и по-високо образование) за жилища до 60 квадратни метра с препоръчителна цена до 300 евро на квадратен метър. Същото Марешки дава и на „млади специалисти с висше образование с цел оставането им в страната“. Откъде ще вземе пари за всичко това - отговорът е там някъде, както е и истината.

Основният избор

Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение

Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така

Той се крие някъде в програмите на всички участващи партии. Крие се и в способността на българина да се досети кой досега е управлявал и какво е свършил, както и кой обещава на килограм без да обелва и дума как ще изпълни обещаното. Какво ще изберем – през следващата седмица, по същото време, ще знаем. А какво ще ни донесе изборът – и това бързо ще разберем.

ПРОГРАМАТА НА ГЕРБ

ПРОГРАМАТА НА РЕФОРМАТОРСКИЯ БЛОК

ПРОГРАМАТА НА НОВА РЕПУБЛИКА

ПРОГРАМАТА НА ВОЛЯ

ПРОГРАМАТА НА БСП

ПРОГРАМАТА НА „ДА, БЪЛГАРИЯ“

ПРОГРАМАТА НА „АБВ – ДВИЖЕНИЕ 21“

ПРОГРАМАТА НА „ОБЕДИНЕНИ ПАТРИОТИ“

ПРОГРАМАТА НА ДПС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес