Ние не сме се отказали от мажоритарната изборна система, ние сме за нея, но не по този начин. Това заяви шефката на парламента и член на правната комисия Ива Митева по време на дебата за промените в Изборния кодекс.
Митева определи предложенията на ГЕРБ, като предизвикателство към ИТН. „Промени в изборните правила не може да се прави за една нощ“, каза тя. По думите й съществените промени трябвало да влизат в сила през едни избори.
Тя попита ГЕРБ как са определили тези 6 едномандатни изборни района за чужбина, като последните избори показвали, че трябва да бъдат 13.
„Без преброяване не може да се правят изборните райони. Това е законопроект направен за една нощ. Ние ще запишем ,че пропорционалната изборна система ще се прилага до първите редовни парламентарни избори“, заяви Митева.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
"Нашият законопроект достатъчно дълго време е обсъждан. Той е внесен в този мандат на Народното събрание, но преди това е внасян двукратно през преди около 5 години след проведен референдум, след заявени от близо 2.5 млн. български граждани намерения за промяна на избирателната система от смесена в мажоритарна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Колегите, които са били в предходни Народни събрания, а и новите имат вероятно политическа памет, знаят, че през 2016 г. ГЕРБ беше политическата партия, която внесе въпросите за разглеждане в Народното събрание, а впоследствие внесе и законопроект, касаещ промяна на изборната система по отношение на мажоритарния вот. Сега предлагаме законопроект, който считаме, че отговаря на очакванията на българските граждани", заяви от своя страна представителят на ГЕРБ Десислава Атанасова.
Преди това правната комисия включи в дневния си ред предложението на БСП за мораториум върху решения на Министерския съвет в оставка. То касае мораториум върху отдаването на концесии, продажба на държавни и общински болници и назначения в държавната администрация, регулаторните органи и предприятията с над 50 % държавно участие.
В началото на заседанието председателят на парламента и член на Комисията по правни въпроси Ива Митева предложи двата проекта на решения за мораториум за някои решения на Министерски съвет на Корнелия Нинова и това на Мая Манолова да бъдат включени в дневния ред на комисията, за да могат да бъдат разгледани утре в пленарна зала.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)