"Разбира се, вътрешният министър Бойко Рашков допусна гаф и трябва да се извини заради думите си “Видях каква не трябва да бъде журналистиката и вероятно начинът, по който Гавазова и партньорът й (Златимир Йочев) водеха предаването, е доходна дейност". Рашков каза още, че ако е собственик на бТВ, би "отстранил" двамата от "водещото предаване".
Всеки, който е осъждал перманентния публичен натиск на водещи политици от ГЕРБ, ДПС и националистите върху журналисти, случващ се често директно в ефир, не може да оправдае Рашков. Политиците не трябва да се месят в работата на медиите, дори тяхната редакционна линия да не им харесва или просто да са изнервени от водещите.
Но това не означава, че Рашков не е прав като гражданин. Преди малко изгледах първите десет минути на това интервю и го намирам за тенденциозно. Дори уволнението на тримата топ кадри на МВР да е било прибързано и да се разчита като политически реваншизъм от ГЕРБ и патериците му, това не оправдава псевдоопитът Рашков да бъде "въртян на шиш".
При това за детайли и битови подробности, които нямат отношение към същността на самите уволнения", пише политологът и университетски преподавател по политически комуникации доц. Иво Инджов във Фейсбук.
"Би Ти Ви заслужи уважението на милиони българи с обективна и премерено критична журналистика в навечерието и по време на антиправителствените протести. Тогава, когато Борисов я нарече абсолютно тенденциозно "Божков ТВ", а властта й беше вдигнала мерника. Само че след смяната на собствеността на телевизията имаме доста по-различна картинка. Усещането за, меко казано, толериране на Борисов и ГЕРБ все повече се засилва.
Неслучайно фейсбук е като разбунен кошер с неласкави отзиви за телевизията, която само допреди половин година се възприемаше за коректив на проправителстваната Нова ТВ и казионната БНТ...
В същото време гафът на Рашков трябва да отвори очите на новите министри и правителството, че освен трите големи теливизии има и нови, вече не една и две добри алтернативни тв и онлайн платформи, на които могат да разясняват своята политика. Без, разбира се, да очакват да бъдат галени с перце или да изнасят монолози в ефир.
Случилото се в ефира на Би Ти Ви показва, че е крайно време държавата в диалог с журналистите и медийните експерти да създаде модел за публично финансиране на качествената журналистика.
Прозрачно, на конкурентен принцип и без размерът (на групата, канала, платформата и т.-н.) да имат значение."