Прокуратурата започва проверка на списък от лица, посочени от премиера Кирил Петков на срещата му с главния прокурор Иван Гешев миналата седмица. Това съобщиха от прокуратурата.
Още: Двама се бият за шеф на КЕВР, един е кандидатът за НЗОК
Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа
Петков и началникът на кабинета му Лена Бориславова, която също е присъствала, ще бъдат призовани да се явят във ВКП с цел предоставяне на пълен списък с лицата, посочени в хода на работната среща.
От държавното обвинение информират, че по време на срещата министър-председателят е посочил имена и прякори на лица, които според него са в основата на икономическата и криминална престъпност в страната и спрямо които не са предприети необходимите действия за търсене на наказателна отговорност.
От своя страна Гешев е разяснил, че съгласно Конституцията и законите на страната, разкриването на престъпления е правомощие на изпълнителната власт, в частност на МВР, които при установяване на данни за извършени престъпления следва незабавно да уведомят прокуратурата. Основният обвинител е изразил увереност, че прокуратурата стриктно изпълнява и ще продължи да изпълнява законовите си правомощия, независимо от статута на проверяваните лица.
Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва
Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии
Гешев е сезирал заместника си, за да бъдат предприети незабавни действия съгласно нормативната уредба.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Манол Генов за думите на Делян Пеевски: Не се чувствам дисциплиниран, върша си работата
Припомняме, че на срещата миналата седмица, според съобщението от пресцентъра на Министерски съвет, Гешев е поискал да не бъдат закривани специализираните съд и прокуратура, чиято дейност по думите му дава резултат. Премиерът от своя страна е потвърдил решението, че двете специализирани звена трябва да бъдат закрити заради слабите им резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност, както и други системни недостатъци.