Събрани са 122 гласа за внасяне на проект за нова Конституция. Това съобщиха на съвместна пресконференция ГЕРБ и ВМРО.
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
"Имаме необходимите гласове за внасяне на проект за решение за свикване на Велико Народно събрание (ВНС) и проект на нова Конституция – така, както са изискванията на действащата Конституция", заяви Дариткова.
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Искрен Веселинов от ВМРО заяви, че е удовлетворен от финала на този дебат. По думите му проекта бил общ, но нямаш нищо общо с първоначалния. "Ние подсилваме националното значение в преамбюла", добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
За първи път се записвало, че гласуването е граждански дълг. Извън споразумението оставал текста, че бракът се сключва само между мъж и жена. Друго, което не договорили било да се разширят президентските правомощия. "Тръгваме с ГЕРБ към Велико Народно събрание " завърши Веселинов.
По-рано стана ясно, че те са постигнали съгласие за включване в проекта за нова Конституция на преамбюл за основните принципи на държавността, подробно описание на герба, облекчени условия за добиване на българско гражданство на сънародниците ни зад граница и записване на текст, че гласуването е дълг на всеки гражданин..
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
ГЕРБ пък се съгласи да подкрепи идеята на ВМРО да бъде проведен референдум за предложенията на Красимир Каракачанов, които не са залегнали в проекта за нова Конституция.
Това са въвеждане на образователен ценз за гласуване, разширяване правомощията на президента със законодателна инициатива и внасяне на вот на недоверие и задължителна наборна служба.
Дариткова пък поясни, че имат доверието на техните избиратели. По думите й управляващите имат над 1 200 000 избиратели, които им гласували подкрепа на последните избори.