Правителството одобри план-сметката за разходите по подготовката и произвеждането на изборите за народни представители на 27 октомври 2024 година.
Това съобщиха от правителствената пресслужба след днешното заседание на кабинета. Одобрените средства са в размер на 100 милиона и 28 хиляди лева. Припомняме, че по-рано днес кабинетът определи министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов като координатор на изборния процес.
Още: "Ако някой си прави други сметки, ще има сериозни проблеми": Главчев предупреди областните управители за изборите
Дейностите, които ще се финансират с тях, включват:
- подготовка и отпечатване на избирателните списъци;
- закупуване и изработване на необходимите изборни книжа и материали, в т. ч. пликове за гласуване, протоколи, удостоверения и др.;
- логистично осигуряване на областните и общинските администрации и на администрацията на Министерския съвет;
- възнаграждения на членовете на районните и секционните избирателни комисии;
- осигуряване на гласуването в чужбина;
- осигуряване на охранителните мероприятия от Министерството на вътрешните работи с оглед опазване на обществения ред и сигурност;
- провеждане на разяснителна кампания за правата и задълженията на гражданите и начина на гласуване;
- обучение на членовете на секционните избирателни комисии;
- осигуряване на дейности по видеонаблюдението и видеозаснемането на изборния процес;
- организиране на места за гласуване в държавните училища и др.
Снимка: БГНЕС
Министерският съвет има готовност да осигури необходимите средства при сключване от страна на ЦИК на договори за логистика и техническа поддръжка на специализирани устройства за електронно машинно гласуване, както и за други материали и съпътстващи дейности за обезпечаване на машинното гласуване, гласуването с хартиени бюлетини, компютърната обработка на данните от гласуването в изборите и издаването на бюлетин с резултатите от изборите, отбелязват още от пресслужбата.
Още: Заплатата на шеф на РИК ще е 2300 лв., на заместника му - 2100
Необходимите средства за финансирането на одобрените с план-сметката разходи ще се осигурят за сметка на преструктуриране на разходи и/или трансфери по централния бюджет за 2024 г.
Крайните срокове
Припомняме, че в сряда ЦИК публикува и хронограмата за поредните предсрочни избори за последните години. Според записаните срокове партиите и коалициите подават заявления за участие до 11 септември, като ЦИК регистрира партиите и коалициите същия ден ден. До 24 септември пък са регистрациите и на листите с кандидати за народни представители в съответната Районна избирателна комисия.
Жребият с номерата на партиите, коалициите и инициативните комитети се тегли на 25 септември, а на 27 септември започва предизборната кампания.
Още: Росица Матева: Документ от Софийския градски съд би определил как ще се регистрира ДПС за изборите
До 12 октомври пък избирател, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, може да поиска да бъде вписан в избирателния списък по настоящ адрес. Искането се прави писмено до кмета на общината, района, кметството или до кметския наместник и съдържа единния граждански номер на избирателя, вида и номера на документа му за самоличност и подпис или чрез електронно заявление през интернет страницата на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. След вписване на избирател в избирателния списък по настоящ адрес не може да му се издава удостоверение за гласуване на друго място.
Снимка: Правителствена пресслужба
Отново 12 октомври е крайният срок, до който избиратели с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят избирателното си право в изборното помещение, но желаят да гласуват с подвижна избирателна кутия, заявяват желанието си в писмена форма.
Още: Цицелков: Контролираният вот е 200 000 гласа, полицейските шефове са по-важни от МВР-министъра
До 21 октомври избиратели с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят избирателното си право в изборното помещение и желаят да гласуват с подвижна избирателна кутия, но не са подали заявление в срока по чл. 37, ал. 1 ИК, може да гласуват с подвижна избирателна кутия, ако заявят това и при условие че на територията на населеното място е назначена подвижна СИК.
На 26 октомври СИК получава техническите устройства за машинното гласуване и всички други изборни книжа и материали. ЦИК обявява края на изборния ден след приключване на гласуването на територията на страната не по-късно от 21.00 часа на 27 октомври.