Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: Планът на ЦИК за електронното гласуване е общ и без срокове

27 май 2020, 12:19 часа • 1430 прочитания

Електронното гласуване е особено актуална тема заради кризата в последните месеци, кризата в традиционния начин за комуникация между всички граждани, институции, юридически субекти и необходимостта да се изгради сигурна електронна комуникация. Решението на ЦИК от една страна е адекватно - да бъдат изградени сигурни канали, но от друга страна това е твърде общ документ. Това на практика е един рамков документ, в него няма конкретни срокове. На практика това е един общ документ, добро пожелание за необходимите стъпки, които трябва да бъдат предприети. Посочени са 10 отделни етапа, през които трябва да премине целият процес на въвеждане на електронното гласуване, но на практика няма срок за нито един от тези етапи. Това каза Ваня Нушева, програмен директор на "Прозрачност без граници" пред БНР.

През последните няколко години последователно и настоятелно подчертаваме необходимостта от съдържателна дискусия по Изборния кодекс, по проблемите в тяхната цялост, а не когато на един или друг му изтече срока в даден момент. Така, че електронното гласуване, машинното гласуване, начинът по който се финансират участниците в предизборните кампании, достъпът до медии - това са ключови проблеми, които трябва да бъдат разглеждани в пакет. Част от този проблем е и темата за електронното гласуване, подчерта Нушева.

За да има такова гласуване трябва да имаме сигурни канали за идентифициране на избирателите - тук е много важна ролята на МВР и Агенцията за електронно управление, каза тя.

Опираме отново до въпроса какво се случва с въвеждането на чиповете в електронните карти? Миналата година отново бяха извършени промени, които правят връзка с българските документи за самоличност и там е посочен срок 1 октомври 2020 г. - като срок, в който би трябвало да стартира като процедура същинската електронна идентификация. Това означава, че ЦИК не е единствената институция, която отговаря за въвеждането на електронното гласуване, обясни експертът и допълни: Реално имаме отделни части, които съставляват цялото електронно гласуване.

Реален дебат също не може да се случи между експерти и институции, заради пандемията. Трябва преди това да минем към нормален режим на работа. Няма как през медиите да решаваме подобни въпроси, защото пак рискуваме да решим проблемите на парче.Такава дискусия трябва да се проведе през есента, защото проблемите се натрупват, подчерта Нушева, защото изборите предстоят през 2021г.

Предложението за постоянна ЦИК е логично, свързано с проблем от решение на Върховия съд, който реши преди години, че всички действия на избирателната комисия трябва да се провеждат след обявяване на датата на изборите. Това, което мога да коментирам, е, че наистина съществува необходимост ЦИК да уплътнява функциите си между изборите, затова и в Изборния кодекс беше записано, че е постоянно действащ орган, каза още програмният директор на "Прозрачност без граници"

На следващите три вота електронното гласуване ще е експериментално

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес