От кабинета "Денков-Габриел" съобщиха, че през следващите месеци ще разработят план за справяне с демографската криза, в който да бъдат заложени конкретни идеи с необходимия бюджет и сроковете за тяхната реализация. Ангажимента пое премиерът Николай Денков след среща за демографската политика на страната.
Още: ДСБ започва подготовка за президентските избори през 2026 г.
Още: Георг Георгиев се срещна с израелския си колега на Мюнхенската конференция
„Стъпвайки на това, което през последните години успяхме да направим, за да подобрим качеството на живот, ще видим какво ни липсва и какво още трябва да надградим”, заяви министър-председателят.
Още: Мерките срещу демографската криза вече дават резултати: Денков цитира данни
Как ще се подобри качеството на живот?
Сред елементите, които помагат за подобряването на качеството на живот в България, са увеличаването на доходите, отпускането на целеви средства, свързани с репродуктивното и с общественото здраве, безплатните учебници и други, посочи Денков.
Още: Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж за председател на БСП
Още: Делегатите на Конгреса на БСП гласуват за председател и национални органи на партията
От следващата година минималната работна заплата в страната става 933 лв. С бюджета за следващата година финансирането за инвитро процедури ще бъде увеличено с 20%, дават се и допълнително 15 млн. лв. за скрининг за репродуктивно здраве. Увеличение с 50% има и на размерите на еднократните помощи при бременност и раждане, посочват като примери от пресцентъра на кабинета.
"За разрешаването на демографския проблем работи и миналото редовно правителство. С бюджета за 2022 г. бяха увеличени сумите, които се дават като данъчни облекчения за отглеждане на дете. Тогава станаха безплатни и детските градини, което позволи включването на много деца в учебния процес достатъчно рано и помогна на родителите. Правителството продължава и политика за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на нови детски градини и училища", съобщава правителството.
Още: Прекият избор на председател на БСП отиде в историята
Още: 14 кандидат-лидери на БСП: Надпреварата започна
Снимка: БГНЕС
Още: Рая Назарян: Представянето на бюджета е въпрос на дни
Още: Заради скъпите храни: Росен Желязков свиква правителството
Мерки към определени социални групи
В дискусията днес, 22 декември, взеха участие представители на кабинета, Българската академия на науките, Икономическия и социален съвет, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Националния статистически институт, Националното сдружение на общините в Република България, неправителствени организации и експерти в областта.
Те се обединиха около идеята, че при начертаването на мерките трябва да има целеви подход. Мерките трябва да бъдат насочени към определени социални групи, да се вземат предвид доходите на хората и регионът, в който се намират. Трябва да има и различен подход към българите зад граница, които искаме да привлечем обратно в страната ни, стана ясно на срещата.
Участниците в дискусията обърнаха внимание и на необходимостта от създаването на по-положителен образ на България, като се поставя акцент върху положителните събития в страната ни, оставащи често "незабелязани в медийния поток".