Не сме се отказали от Шенген. Това каза премиерът Гълъб Донев по време на брифинг в Министерски съвет след среща с вицепремиера и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, с министъра на външните работи Николай Милков и с министъра на правосъдието Крум Зарков. В рамките на срещата ще бъде направен преглед на действията на служебното правителство за отстояване на готовността на България за присъединяване към Шенгенското пространство.
Още: Борисов се отказа да е председател на външна комисия в парламента, предлага Фандъкова
Още: Министерството на финансите се оправда за "виртуалната опашка" на Дунав мост
ОЩЕ: Гълъб Донев свиква среща по темата Шенген
Стана ясно, че окончателно решение за България ще бъде взето на Съвет правосъдие и вътрешни работи на 8 и 9 декември. "Правителството ще продължи активната и последователна работа с партньорите с цел да постигне вземането на положително решение за присъединяването на България към Шенгенското пространство. Същевременно в зависимост от изхода на предстоящото заседание на Съвет правосъдие и вътрешни работи правителството ще има готовност да вземе съответните решения, включително да разгледа и ответни мерки. Силно се надяваме да не бъдем изправени пред подобна необходимост. Напротив, вярваме, че все пак разумът и позитивната воля на огромното мнозинство от държавите членки ще надделеят", смята той.
Според него България не се е отказала от Шенген. "Разполагаме с още три дни, в които няма да пестим усилия в търсене на подкрепа за преосмисляне на позицията на Нидерландия и Австрия", подчерта служебният премиер.
Още: Заради бюджета: Кабинетът "Желязков" отмени 3 решения на служебното правителство
Още: МЕЧ са против помощта за Украйна
"Последиците от неприемането ни в Шенген могат да се окажат сериозни не само за нас, но и за Нидерландия и Австрия и за ЕС като цяло", смята Гълъб Донев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Денков: С бюджетите на Асен Василев успяхме да покрием критерия за инфлацията (ВИДЕО)
Той обърна внимание, че е повече от очевидно, че позициите срещу членството ни в Шенген, са продиктувани от вътрешнополитически съображения, отколкото от реално идентифицирани недостатъци по прилагането на правилата от България.
"Подобна ситуация буди дълбоко разочарование и емоционални реакции у нас, но не само, защото внася разделение в съюз и поставя под въпрос неговото единство, което още повече Австрия и в други случаи Нидерландия много настояват", каза още той.
Той заговори и за двойни стандарти от страна на Нидерландия.
Още: Кабинетът "Желязков" тръгва с положителен рейтинг
Още: Цветелина Пенкова: България може да бъде двигател на индустриалното и енергийното бъдеще на Европа
По думите му дългът ни пред тримата полицаи, които загинаха, охраняваха външната граница на ЕС, няма да го позволи.
"Последните развития по темата за присъединяване на България към Шенгенското пространство бяха основен акцент в тази среща. Направихме общ преглед на действията, предприети от служебното правителство през последните дни и седмици за осигуряване на подкрепата на нашите партньори за членството ни в Шенген. Разбира се, в хода на срещата бяха коментирани и изразените публично през последните няколко дни изявления на министър-председателя на Нидерландия и от австрийския канцлер против приемането на България в Шенген. По този повод бих искал за пореден път да подчертая, че критериите за присъединяване към Шенген, които а изцяло технически, бяха покрити от Българя още през 2011 г.", каза служебният премиер.
ОЩЕ: Гешев: Ще изискваме от Нидерландия доказателства за преминаване на границата ни с 50 евро
По думите му в отговор на поставени от отделни наши партньори, са извършени две проверки, организирани от ЕК по инициатива на България и Румъния. " Проверките бяха фокусирани върху изпълнението на техническите критерии от страна на България", добави Донев.
Той уточни, че двете проверки, са завършили с положителни доклади за страната ни. "В допълнение отделна проверка извърши посолството на Австрия в София. Резултатът също е положителен", обясни премиерът.
Той подчерта, че резултатите от тези проверки, за пореден път категорично са доказали, че страната ни е покрила всички критерии за членство в Шенген. "Със съжаление отбелязвам, че въпреки отправената покана нидерландската страна избра да не взема участие в тези проверки. В този смисъл изразените впоследствие от премиера на Нидерландия резерви, които се аргументират с липсата на увереност по отношение на изпълнението на критериите за членство от България, не само звучат повече от неубедително, но се опровергават от заключенията на ЕК. Противоречат на позициите на всички държави-членки и на недвусмисленото становище на ЕП", добави Донев.
Министър-председателят обърна внимание, че върховенството на закона формално не е част от Шенгенските критерии и отчете, че през 2019 г. ЕК е излязла със становище, че страната ни е покрила 6-те основни критерии по Механизма за сътрудничество и проверка.
"Независимо от това по инициатива на България от страна на ЕК бе направена допълнителна оценка съобразно критериите на Механизма за сътрудничество и проверка. В резултат ЕК потвърди положителното си становище, което бе изложено в нейна комуникация, разпространена до всички държави-членки. Тя показа, че и след 2019 г. България е осъществила допълнително напредък в сферата на върховенството на закона. В знак на нашия политически ангажимент за засилване на борбата с корупцията, редица реформи в съдебната реформа, бяха включени в Националния план за възстановяване и устойчивост", изброи още Гълъб Донев.
По думите му приетата от Народното събрание декларация за присъединяване на България към Шенгенското пространство, която отразява общонационалния характер на този приоритет, е още една гаранция за изпълнение на поетите ангажименти от България.
"Наред с това в последните седмици президентът и правителството осъществиха много активна външнополитическа дейност и в рамките на европейските институции и в преки контакти с цел да запознаят партньорите", заяви Гълъб Донев.