Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доган предколедно посочи как България да излезе от дупката

20 декември 2018, 19:00 часа • 5948 прочитания

Към днешна дата обществото и държавата нямат нужда от предсрочни парламентарни избори. Нещо повече, дори - трябва да направим необходимото управляващите да не претърпят вътрешнопартийна имплозия. Това заявява почетният председател на ДПС Ахмед Доган в слово, което е прочел на годишната сбирка на ръководството на ДПС, публикувано на сайта на партията.

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

Накратко Доган вижда бъдещето на България само по един начин - програмен кабинет за ускорено догонващо развитие на България. Тази теза беше застъпена и от Сдружение "Инициатива Единение", чието лице е бившият ръководител на БАН Стефан Воденичаров, който е на мнение за широко обединение около национални цели от две години насам. "Разбира се, на първо място е нужно изграждането на сравнително цялостен "работен" проект с динамични параметри за ускорено развитие на страната по приоритети и сектори", казва Доган, който не иска промяна на Конституцията за тази цел.

В речта си как България ще стигне до просперитетно развитие, Доган започва от мигрантската вълна и как тя поставила "на критично изпитание базовите ценности на европейската културна и мисловна история: разумност, свобода, отговорност, толерантност, стабилност, сигурност, солидарност и социална отговорност" и как настъпил края на либерализма, консерватизма и дори на социалната идея заради "срива на мултикултурността" и "криза на толерантността".

Именно заради това Доган поставя въпроса - готов ли е ЕС да поеме ангажимент за промяна на световния ред и превръщането му в общоприемлив?

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

"От гледна точка на този актуализиран портал на възприятието през последните 5- 6 години се забелязва тенденция за смяна на визията и модела за развитие на света: от отворен свят и преобладаващо позитивен за мир, добросъседство, просперитет, качество на живот, права и свободи на човека, насърчаване на интеграционните процеси, към затворен свят, борба за надмощие, демонстрация на нови военни технологии, превъоръжаване, териториални претенции, превръщането на ембаргото в геополитически инструмент за натиск, криза на толерантността. Светът става все по-неопределен и непредвидим с очевидно увеличаване на рисковите полета и санитарните зони в планетарен мащаб. И това се случва при занижени опции за конфликтност между обществото и държавата и между отделните съперничещи се държави", смята Доган.

Почетният председател на ДПС вижда целия този процес като "събуждане на духа на злото" (изписано с главна буква), а злото било с по-дълбоки корени от доброто - у хората, смята той.

"Поставя се под въпрос "обществения договор" между партии и избиратели, което рефлектира пагубно върху самата същност на представителната демокрация. Политическата субектност на основните институции и на системните партии се тресе, което създава предпоставки за превръщането на Улицата в основен играч в Политиката. Това обстоятелство създава благоприятна почва за посявка и избуяване на популизмите и национализмите, които обезпокоително се ситуират в европейското политическо пространство", казва Доган, според когото България не е изключение.

Що се отнася до родната картинка, Доган критикува парламент-правителство-президент поравно и казва, че станали майстори в печеленето на врагове - лични, партийни и институционални. Нямало възприемане на политическата реалност и това водело до "самопроизвеждащи се скандални ситуации". А щом Улицата променя политическото статукво, вече е твърде късно, смята Доган.

Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер

Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)

Освен това той посочва, че все така продължаваме да изоставаме от развитието на ЕС и това вече не ни притеснява, а е даденост за нас. "Далеч сме от разбирането, че нарастващата бедност е основна причина за увеличаването на престъпността и корупцията. Бедността води до опасно преструктуриране на обществото, радикализира недоволството и маргинализира целия елит на държавата", казва Доган.

"Не ни е приятно дори да се позамислим, че от началото на прехода милион и половина български граждани са напуснали страната. И според различни социологически проучвания още един милион са в очакване да сторят същото. През последните десет години има драстичен спад на чуждестранните инвестиции с 85%. Шокиращ е фактът, че не само бедните търсят препитания в чужбина. И българските бизнесмени бягат от страната и инвестират в други страни. Основна причина за това е изкривеният ангажимент на държавата към икономиката на страната. Държавата не може да си позволи лукса да бъде само наблюдател и „нощен пазач” на стопанския живот на страната. Погрешно поднесената неолиберална концепция за тотална дерегулация на новородената пазарна икономика я осакати. Сега нямаме нито пазарна икономика, нито свободна конкуренция, нито сериозен държавен ангажимент в икономиката. Държавата се оттегли от стопанския живот на страната, но продължава да се вживява в ретроградната си роля на основен работодател и санкциониращ фактор на бизнеса. Липсва ни утвърдено разбиране, че държавната администрация не създава блага и икономически растеж, а я прави икономиката, и най-вече българските работодатели", заявява Доган. Той е категоричен: "Бизнесът определя политиката, а не обратното".

"Ние трябва да имаме три пъти по-бърз растеж спрямо средноевропейското нарастване на брутния продукт на глава от населението. Паднем ли под 6%, е индикация, че нещата не са подредени както трябва. И най-неприятното е, че с още едно поколение се обричаме да бъдем най-бедната страна в ЕС. Нито една партия няма необходимия политически и експертен капацитет за постигането на тази стратегическа цел. Но българският парламент като цяло има този ресурс. Защото "обединението прави силата", убеден е Доган.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес