Преди връчването и на първия, така и преди връчването на втория мандат Конституцията не е предвидила изрични срокове, в които държавният глава да бъде вкаран в процедурата и поради това е възможно да има динамика в консултациите. Това каза в "Още то деня" по БНТ доц. Наталия Киселова - преподавател по конституционно право.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
„Най-голяма е вероятността да се създаде правителство с първия мандат и поради тази причина президентът даде дълъг период от време за усилия от страна на първата по численост парламентарна група. Тъй като усилията не се увенчаха с успех е по-вероятно да се отиде на избори“, смята Киселова.
Според нея в момента процедурата за формиране на правителство се съобразява с други процедури, които нямат общо, а именно законите, които трябва да бъдат приети по Плана за възстановяване и устойчивост.
По думите ѝ има съществено разминаване между усилията, които демонстрират политиците по студиата и онова, което се случва в Народното събрание. Защото вместо да се концентрират върху двете задачи – да се формира правителство и да бъдат приети онези законопроекти, с които България се е ангажирала, политиците са се концентрирали да изслушват министри. Киселова смята, че всички в Народното събрание в момента искат да са в опозиция на правителството.
Във връзка с ветото на президента по отношение на Изборния кодекс и приетите хартиени бюлетини, с които ще се гласува на следващите избори доц. Киселова коментира така: „В сряда или в четвъртък най-късно в НС ще бъде внесено за прегласуване наложеното вето и предполагам, че ще стигнем до повторно приемане и държавният глава ще бъде длъжен да обнародва закона“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество