Народното събрание прие промени в Закона за опазване на околната среда на второ четене в пленарна зала, с които се въвежда обединена процедура за ОВОС при инвестиции.
Още: Да замениш "Да, България" с "Величие": Изненадващ трансфер на емблематично лице (СНИМКИ)
Още: Пеевски е загрижен за Доган (ВИДЕО)
Съгласно текстовете Министерството на околната среда и водите (МОСВ) поддържа публичен регистър с данни за извършване на процедури по ОВОС и екологична оценка, достъпът до който се осъществява чрез интернет страниците на МОСВ и РИОСВ.
С част от предложенията се урежда обединена процедура, когато е налице инвестиционно предложение, което подлежи на задължителна оценка на въздействието на околната среда.
Въвежда се оценка на въздействието върху околната среда задължително се извършва на: ферми за интензивно отглеждане на птици или свине с повече от 85 000 места за отглеждане на бройлери, 60 000 места за кокошки носачки; 3000 места за отглеждане на свине за угояване (над 30 кг. тегло) или 900 места за свине майки.
Още: Радостин Василев за бъдещ вот на недоверие: От тук нататък на коленце подкрепа от нас (ВИДЕО)
Още: Пеевски: Вот няма да подкрепя сега, но кабинетът да се захваща да събира приходите (ВИДЕО)
Със законопроекта се направиха и изменения в Закона за чистотата на атмосферния въздух, според които министърът на околната среда и водите разработва и внася за приемане от Министерски съвет Национална програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова с рекорден срив в доверието, Петков и Пеевски с еднакъв рейтинг (ДАННИ)
Още: Кирил Петков покани БОЕЦ в парламента заради контрабандата (ВИДЕО)
Програмата се приема с решение на Министерския съвет, включва най-малко целите, мерките и сроковете за тяхното постигане, необходимите финансови средства и отговорните институции.
По предложение на председателя на Комисията по околна среда и води Ивелина Василева отпаднаха промените в преходните и заключителни разпоредби на закона, касаещи изменения в Закона за водите и редица други закони.
В първоначалния вариант на законопроекта се предлагаше въвеждане на защитени пояси около водовземните съоръжения за питейно-битово водоснабдяване и за тези за минерални води. С промените се предлагаше да има и охранителна зона за опазване на водите.
Още: Хасан Адемов разкри докога ДПС-ДПС ще подкрепя кабинета
Още: Свирен ли е мачът за новия главен архитект на София? Терзиев мисли кого да избере