Депутатите приеха окончателно правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Миналата седмица не стигна времето на заседанието, за да бъдат гласувани до края правилата в 48-ия парламент.
Още: Депутатите създадоха постоянните комисии в 51-ия парламент
Още: "Звездна" компания: Евгени Минчев, Костадинов и Премянов на прием при Митрофанова (СНИМКИ)
Най-сериозни дебати имаше по текстовете, които уточняват кога едно предложение се смята за прието. В Конституцията се казва, че едно решение е взето, когато половината от присъстващите народни представители го подкрепят, освен когато Конституцията изисква друго мнозинство.
Досега обаче не беше давана дефиниция какво се разбира под "присъстващи", защото депутатите могат да се регистрират за заседанието, но не и да участват в гласуването.
С приетите днес промени обаче "под "присъстващи" при явно гласуване се разбира броят на народните представители, които са регистрирани при последната преди гласуването проверка на кворума". Така едно решение може да бъде взето с най-малко 61 гласа "за" , тъй като за да започне заседанието на парламента, трябва да са се регистрирали най-малко половината плюс един, тоест 121 депутати.
Още: Главчев се оправда за парите за инвитро и за бюджета: Цялата разходна част е на Асен Василев
Още: Политолог нарече ДБ “клин и мост“ между ГЕРБ и ПП
В правилника се посочва, че решенията на постоянните комисии се приемат с мнозинство от присъстващите, но само ако за него са гласували не по-малко от една трета от членовете на комисията. Гласуването е лично.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Таблото за гласуване се оказа проблем за работата на депутатите (СНИМКА)
Уточнено беше по принцип понятието "присъстващи". При явно гласуване под "присъстващи" се разбира броят на народните представители, които са регистрирани при последната, преди гласуването, проверка на кворума. При тайно гласуване под "присъстващи" се разбира броят на участвалите в него народни представители.
Постоянните комисии откриват заседанията си и приемат актове, когато присъстват повече от половината им членове. Ако след обявеното начало кворумът не е налице, комисията може да заседава, но не могат да се гласуват актове - провеждат се само контрол, изслушвания и обсъждания.
Не бе прието предложението на "БСП за България" да отпадне изричното изискване депутатите да получават възнагражденията си само по банков път.
Още: Кирил Петков ще си направи доброволно тест за наркотици (ВИДЕО)
Още: Петков: Следим преговорите на ДБ, но не участваме в тях (ВИДЕО)