Предизборната кампания до момента протича вяло и странно. Това каза пред БГНЕС социологът и бивш говорител на ЦИК Цветозар Томов.
„Очевидно тя протича под знака на пандемията за разлика от предизборните кампании, на които сме свикнали. Твърде малко са случаите когато кандидатите общуват пряко с избирателите, по-малко отколкото в други кампании”, каза той.
„Вяла е защото са по-малко обществените събирания, свързани с кампанията, а е странна, защото нараства силно значението на социалните мрежи и медиите”, посочи Томов.
Той добави, че това не е изненада, защото в повечето страни, в които се провеждат кампании по време на пандемия, имаше такива тенденции. „Но това, което не знаем е какъв ще бъде резултатът от така протичащата кампания – доколко и как това ще се отрази на начина, по който хората ще гласуват в изборния ден”, анализира той.
Още: Изготвихме 10 нормативни акта: Георги Георгиев с отчет за 100 дни на поста
Според Цветозар Томов е по-логично да очакваме ниска избирателна активност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Следващият български посланик в САЩ: Много имена и кандитати, трудно съгласие (СНИМКИ)
Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ
„Ситуацията в България е необичайна в още едно отношение. Ние вървим към най-тежкия пик на тази пандемия от една година насам точно около датата на изборите. В страната нараства броят на заразените, на хоспитализираните, на карантинираните, нараства и напрежението на тема COVID-19, а в същото време ваксинирането буксува на място, ние сме на последно място в Европа в това отношение“, заяви социологът.
Това може да породи различен тип емоционални реакции сред избирателите.
„Ще има много засегнати хора, защото с наближаването на изборите нараства и смъртността, която по началото се движи 2-3 седмици след пика на заболяванията, и е много трудно да се предвиди как и доколко това ще измени тази картина, която в момента можем да регистрираме чрез социологически проучвания. Значи ще произведем избори в обстановка на страх и на нарастващо недоверие към властта едновременно“, заяви Томов и добави:
Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка
Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник
„Страхът може да повлияе на избирателната активност и да я смъкне рязко надолу, а недоверието към властта може да действа в обратна посока, тоест да мобилизира някакви хора да гласуват наказателно срещу сега управляващите. А какъв точно баланс ще се получи в денят на изборите ще разберем чак когато дойде този ден”, подчерта социологът.